Obec Karlova Ves (lidově a dříve úředně Karloves) se nachází v okrese Rakovník, kraj Středočeský, v listnaté centrální části CHKO Křivoklátsko. Za návštěvu stojí lovecký zámeček Emilovna. Ten nechal vystavět Emil Egon pro svou choť Leontýnu.

Hledat firmy v obci Karlova Ves
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Firmy v obci Karlova Ves
Živé firmy - počet: 4, obec Karlova Ves

AUTOBUSOVÁ DOPRAVA KOHOUT s.r.o. - Karlova Ves č. 57

JIŘÍKOVSKÝ TOMÁŠ - Karlova Ves č. 54

KOHOUT SLAVOMÍR-AUTOBUSOVÁ DOPRAVA - Karlova Ves č. 62

OBEC Karlova Ves - Karlova Ves č. 2Fotografie u firmy

Posledně opravené/vložené firmy:zobrazit více

KOHOUT SLAVOMÍR-AUTOBUSOVÁ DOPRAVA - Karlova Ves č. 62

OBEC Karlova Ves - Karlova Ves č. 2Fotografie u firmy

JIŘÍKOVSKÝ TOMÁŠ - Karlova Ves č. 54

Historie obce Karlova Ves celá historie

Obec Karlova Ves je typickou ukázkou kolonizační vesnice. Založena byla roku 1828 majitelem křivoklátského panství knížetem Karlem Egonem II. Z Fürstenberka jako osada drvoštěpů, kteří těžili dřevo v kouřimeckém revíru pro potřebu železné huti v Roztokách u Křivoklátu. Část obyvatel Karlovsi (tak zněl původní název obce postavené v lokalitě U Buku) pracovala také jako nádeníci na panském dvoře v nedaleké osadě Karlov. Při svém vzniku měla Karlova Ves 26 obytných domků, které stály pod knížecí cihelnou po obou stranách cesty, a nastěhovali se do nich osadníci z nedalekých vsí Nezabudice, Žloukovice a Všetaty.

Do Širšího povědomí veřejnosti vešla obec pálením dřevěného uhlí v klasických milířích.

V obci je restaurace a obchod a je dosažitelná autobusovým spojem ze železičních stanic Křivoklát nebo Roztoky. Na jejím katastru se nachází památník básníka Antonína Macka, který sem v meziválečném období jezdil na letní byt. Nedaleko, na lesní mýtině, stojí lovecká chata Emilovna, postavená v 19. století princem Emilem z Fürstenberka a na rozcestí před ní zajímavá pamětihodnost – tři kamenné koule (dnes už jen jejich replika).

Převážná většina katastru obce se nachází v centrální části a I. Zóně ochrany přírody CHKO Křivoklátsko. Nejhodnotnější je národní přírodní rezervace Týřov se skalním defilé Týřovických skal a genobankou původních lesních dřevin. NPR Týřov je veřejnosti přístupná pouze po turisticky značené stezce z obce Skryje na zříceninu hradu Týřova a zpět.

OBEC Karlova Ves

Karlova Ves č. 2, 27023, Křivoklát

Osoby

  • p. Kohoutová Iveta, starostka

Kontakty

1 části obce: