Hledat firmy v obci Týn nad Bečvou
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Živé firmy v obci Týn nad Bečvou 11 firem

ČESKÁ POŠTA Týn nad Bečvou - Náves B. Smetany 68, Týn nad Bečvou

ZŠ A MŠ Týn nad Bečvou - Týn nad Bečvou č. 195Fotografie u firmy

ZEMĚDĚLSKÉ DRUŽSTVO PODHRADÍ TÝN NAD BEČVOU - Lipnická 336, Týn nad Bečvou

OBEC Týn nad Bečvou - Náves B. Smetany 68, Týn nad BečvouFotografie u firmy

LANOVÉ BLUDIŠTĚ HELFŠTÝN - Týn nad BečvouFotografie u firmy

ZDRÁHAL RADIM-POKRÝVAČSTVÍ - Novosady 91, Týn nad Bečvou

HRAD HELFŠTÝN - Týn nad Bečvou č. 333

PIZZERIE A RESTAURACE POD HRADEM - Novosady 18, Týn nad Bečvou

ESEL TECHNOLOGIES s.r.o. - Mlýnská 308, Týn nad Bečvou

TJ SOKOL Týn nad Bečvou - Svobody 174, Týn nad Bečvou

COOP JEDNOTA Týn nad Bečvou - Novosady 345, Týn nad Bečvou

Historie obce Týn nad Bečvou celá historie

Přestože nejstarší písemná zmínka o obci je z roku 1447, kdy Týn patřil helfštýnskému panství, život v blízkosti obce byl už v období lužické kultury, což dokumentují nálezy žárových hrobů, a lidé tu přebývali už i v mladší době kamenné, o čemž svědčí nálezy předmětů z tohoto období - pazourková sekyra, obuch z hadce, popelnice s kostmi a další.

Historické písemnosti se zmiňují o katastrofách, které potkaly Týn. Kromě dešťů, které ničily úrody, pustošily kraj také kobylky, poprvé v roce 1475, poté v roce 1624 a také v roce 1712. V roce 1461 dal Vok ze Sovince Týnským a Lipenským vymýcené lesy. Za pánů z Ludanic, v letech 1553 až 1571, byl v místě postaven pivovar, který zanikl až v devatenáctém století. Z roku 1553 pochází také první zmínka o tom, že v obci je dvůr. K Týnu patřily obce Kaly, o nichž známe první písemnou zmínku z roku 1536, a Zlechov, o kterém pochází první písemná zmínka z roku 1503. Obě obce zanikly ve dvacátém století. Od šestnáctého do osmnáctého století zažili Týnečtí takovou bídu, že jim k přežití nezbývalo, než péct chleba z pýru.

Podle písemností obec vedla kvůli měnícímu se toku řeky Bečvy spory o pozemky v roce 1595 s Lipníkem, v roce 1698 s Jezernicí a v roce 1747 opět s Lipníkem. V roce 1770 začali Týnečtí pěstovat brambory.

Život Týna v letech 1688 až 1757 dokumentuje stará gruntovní kniha, která je uložena v archivu obce.V roce 1707 byl v obci postaven hřbitov, v roce 1733 kaple Panny Marie, v roce 1777 byla přistavěna věž kostela.Týn byl přifařen do Hlinská až do roku 1785, kdy byla v místě zřízena duchovní správa.Až do roku 1787, kdy byla v Týně zavedena jednotřídní škola, chodily místní děti do školy do Lipníka. V roce 1794 žilo v Týně 430 obyvatel. Obyvatelé se zde živili polním hospodářstvím, prací v lomech, v průmyslových závodech, v lese a řemesly. V místě bylo koncem devatenáctého století šest hostinců, dva kramáři, řezník, zednický mistr, pekařství, dva kováři, kolář, tři stolaři, dva krejčí, dva obuvníci, zahradnictví a obchod s dřívím. Průmyslové závody postupně zanikly, ale ještě na konci 19. století tu byl pivovar a palírna, koželužna, olejna a bělidla. Ke konci 19. století je v obci poštovna a telefonní stanice.

Obec zasáhly velké požáry v roce 1856 (shořela část dědiny a Novosady), koncem 19. století postihly Týn časté drobné požáry, v roce 1904 požár na Novosadech,v roce 1912 shořel mlýn Prostřední zvaný Molovský.

Od roku 1892 má Týn dvojtřídní školu, v roce 1895 byl založen hasičský spolek. V roce 1900 žilo v Týně 765 obyvatel.V roce 1908 se začala regulovat Bečva. V roce 1921 byl založen v Týně Sokol a v roce 1931 pak postavena sokolovna.

Novodobá historie

V šedesátých letech dvacátého století kvůli zařazení Týna n. B. do nerozvojové oblasti odcházeli místní z obce.

V sedmdesátých letech byl Týn n. B. integrován do Lipníka n. B.V roce 1971 prošla rekonstrukcí sokolovna.Týn n. B. má obecní vodovod z roku 1976, výhledově se plánuje jeho rekonstrukce.

Samostatnost získala obec až po revoluci v devadesátých letech dvacátého století. Od roku 1994 má obec znak a prapor. Sto domů v obci patří chatařům a chalupářům, kteří zde nemají trvalé bydliště. Kanalizace je v obci pouze dešťová, jen jedna ulice je napojena na malou ČOV.

V plánu je vybudování kanalizace. Od roku 2001 probíhá plynofikace obce. Dokončena by měla být v roce 2002.

V Týně n. B. aktivně pracuje Myslivecké sdružení, Sbor dobrovolných hasičů a Sokol. Místní včelaři jsou organizováni v Lipníku n. B.V obci je činná kulturní komise, která ve spolupráci s místními spolky pořádá vítání občánků, plesy, zábavy, vítání prázdnin, Vodění medvěda, Týnské hody, setkání důchodců a oslavy obecních výročí. Většina akcí se odehrává v sále nad obecním úřadem.

Téměř třicet místních dětí chodí do mateřské školy přímo v obci, stejný počet pak do místní základní školy. Tam chodí děti od I. do 4. třídy, od páté třídy výše pak dojíždí do Lipníka n. B. Raritou je hudební škola, kam chodí od roku 1992 nejen místní děti, ale i z okolí.

Od roku 1997 mají místní lesopark, v jehož areálu je víceúčelové hřiště.

V Týně n. B. jsou tři obchody, dvě hospody, stánek, řezník. Pracovní příležitosti v místě poskytuje pouze Zemědělské družstvo Podhradí, které se specializuje na sadovnictví. Kromě něj je v obci několik živnostníků - kovovýroba Josef Kocián, zámečnictví Břetislav Brázda, pokrývačské práce Emil Zdráhal, stolařské práce Ondřej Klement a několik soukromých zemědělců.Většina místních za prací dojíždí autobusy nebo na kole do Lipníka n. B., Přerova a Hranic. Obec má kostel i faru a poštu. Za lékařem místní dojíždí do Lipníka n. B..

Bedřich Smetana

V roce 1852 a poté v roce 1854 zde pobýval Bedřich Smetana, který sem přijel ke své sestře a švagrovi Matějkovým. Spřátelil se zde s varhaníkem a správcem místní školy Josefem Barbířem, navštívil svého bratra Antonína, sládka v Hranicích. Znovu přijel v roce 1954, ale to byla smutná návštěva. V červenci mu tady zemřela dvouletá dcera Gabriela na tuberkulózu. Stejná nemoc byla příčinou smrti i dcery Bedřišky následující rok a její matky Kateřiny o dva roky později.

Kultura v obci

V obci je činná kulturní komise, která ve spolupráci s místními spolky pořádá vítání občánků, plesy, zábavy, vítání prázdnin, Vodění medvěda, Týnské hody, setkání důchodců a oslavy obecních výročí. Většina akcí se odehrává v sále nad obecním úřadem. Před budovou obecního úřadu startuje maraton horských kol Author žela Marathon (vždy 1. sobota v květnu).

Hrad Helfštýn

Týn nad Bečvou žije i akcemi na hradě Helftýně - obec funguje jako předhradí. Největšími akcemi na Helftýně jsou Kovářské fórum a setkání uměleckých kovářů Hefaiston vždy na konci srpna. Kromě toho se téměř každý víkend na hradě koná nějaká akce.

Zajímavosti

skály pod Helfštýnem jsou tvořeny vrstevními polohami karbonských hornin, odolných erozi (cvičné horolezecké skály)

kostel Panny Marie z roku 1733 s bývalým hřbitovem a památníčkem G. Smetanové

socha sv. Jana Nepomuckého z r. 1778, ulice Svobody

kříž z roku 1879

pomník obětem I. a II. světové války na návsi

Gabrielka - lesní stezka vedoucí z Týna po vrstevnici Maleníku, nazvaná podle dcery Bedřicha Smetany

budova bývalého revíru

hrad Helfštýn

pamětní deska na domě, kde pobýval Bedřich Smetana, a hrob Gabriely, dcery Bedřicha Smetany, která zemřela v Týně v roce 1854

budova Obecního úřadu v Týně nad Bečvou

Demografické údaje

Soubory cookies umožňují správné a úplné používání webových stránek

Další informace zobrazíte kliknutím na Informace o cookies.