První písemná zmínka o Skleném je uváděna z roku 1368. Turisticky a rekreačně je okolí obce zajímavé spoustou krásných rozhledů, lesními procházkami spojených s houbařením, značným počtem rybníků, možnostmi cykloturistiky a běžeckého lyžování.

Hledat firmy v obci Sklené nad Oslavou
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Živé firmy v obci Sklené nad Oslavou 6 firem

OBEC Sklené nad Oslavou - Sklené nad Oslavou č. 85webFotografie u firmy

První písemná zmínka o Skleném je uváděna z roku 1368. Turisticky a rekreačně je okolí obce zajímavé spoustou krásných rozhledů, lesními procházkami spojených s houbařením, značným počtem rybníků, možnostmi cykloturistiky a běžeckého lyžování.

SDH Sklené nad Oslavou - Sklené nad Oslavou č. 85

MALÍŘI-STUPKA.CZ - Sklené nad Oslavou č. 94

KMENT, s.r.o. - Sklené nad Oslavou č. 21

MÍSTNÍ KNIHOVNA Sklené nad Oslavou - Sklené nad Oslavou č. 85

HALLEROVÁ VERONIKA-VH-CLEAN - Sklené nad Oslavou č. 82

Historie obce Sklené nad Oslavou celá historie

Historie a současnost

První písemná zmínka o Skleném je uváděna z roku 1368.

Obec Sklené nad Oslavou (dříve také Shlenny, Sklenný, Skleny), katastrálně 650 ha, politicky samostatná, svým charakterem podhorská obec, 10 km SSV od Velkého Meziříčí v okresu Žďár nad Sázavou na silnici křižanovskožďárské v nadmořské výšce 573 m.

Původ a význam jména obce lze odvodit po dávno zaniklých skelných hutích, na což ukazují jména například „Les hamerský", „Na stupnikách", „Spáleniny" atd.

Kolem jsou vrchy výše 555 – 609 m, v katastru obce je 12 rybníků (celkem 45,65 ha), z nichž největší je Velký Sklenský rybník (24,71 ha a první písemná zmínka o něm je z roku 1510). Z celkové uvedené katastrální výměry je 44 % lesní půdy.

Obec se nachází 15 km severně od Velkého Meziříčí a 18 km jihovýchodně od Žďáru nad Sázavou. Obec je snadno dostupná turistům, rekreantům a milovníkům přírody, neboť je na hlavní železniční trati Brno – Havlíčkův Brod (v provozu od roku 1953) a na silnici I/37. U rybníků bylo v minulých desetiletích vybudováno několik desítek rekreačních chat a i v intravilánu obce je také více než deset rekreačních objektů. Turisticky a rekreačně je okolí obce zajímavé spoustou krásných rozhledů, lesními procházkami spojených s houbařením, značným počtem rybníků, možnostmi cykloturistiky a běžeckého lyžování.

V současnosti je ve Skleném na Oslavou 101 popisných čísel, z toho je 69 trvale obydlených 235 obyvateli.

V místní dvoutřídní škole se vyučovalo od roku 1887 do r. 1979. V letech 1960 až 1963 byla v obci zbudována kanalizace a v roce 1970 bylo započato s výstavbou skupinového vodovodu. V letech 1972 až 1978 byl postaven kulturní dům s obecním úřadem, místní knihovnou a hasičskou zbrojnicí, v letech 1996-2000-vybudováno dětské hřiště, oprava kapličky, od r. 2004-2008 každoročně investováno do opravy KD-výměna oken, přestavba sociálního zařízení, vymalování, výměna podlah, nátěry střech, okapů, v roce 2004 byl v této budově zřízen obchod se smíšeným zbožím a v témže roce byla v obci dokončena plynofikace.V roce 2008 bylo rozhodnuto o výstavbě vodovodu, kanalizace a čističky v obci, byly provedeny zkušební vrty (jeden pod hájenkou u potoka a druhy na loučce p. Sedláčkové směrem k hájence, loučku obec odkoupila) s dostatkem zásoby podzemní vody, byl zpracován projekt a vyřizováno stavební povolení, žádost o dotaci na MZe ČR byla podána v roce 2015. V roce 2016 se započalo s výstavbou, na jaře roku 2018 byla stavba vodovodu, kanalizace a ČOV kolaudována.

V roce 2002 byly obci Sklené nad Oslavou přiznány Poslaneckou sněmovnou ČR symboly - prapor a znak obce.

Popis znaku: V bílo-modrém děleném štítu nahoře skelná huť (hamr), dole polovina mlýnského kola a uprostřed ve stříbrném poli sklenice. Znak obce vychází z názvu obce. Název obce Sklené (Sklenné, Skleny) je odvozen od zaniklých skelných hutích, což potvrzují i názvy lesů a tratí: Hamerský les, Ve Stupnikách, Hrdlovka, Spáleniny. Z těchto důvodů byla do znaku začleněna skelná huť jako symbol historie a jména obce. V katastru obce se rovněž nachází potok jménem Babačka, na kterém byl vybudován rybník Babák a Babákův mlýn. Trati se zde jmenují Na Brejlích, Na Tálcích a U Babáka. Z těchto důvodů byla do znaku obce začleněna barva modrá symbolizující vodu a polovina mlýnského kola symbolizující pradávný Babákův mlýn. Roku 1965 byl ustanoven název obce Sklené nad Oslavou z důvodu odlišení od obce Sklené (u Žďáru nad Sázavou). Oslava je řeka, do které se Babačka vlévá, a proto je nepochybně zastoupená modrá barva jako symbol vody. Uprostřed znaku je symbol sklenice na stříbrném poli, což je symbol staré obecní pečeti, která měla nápis: „GEMEINDE SIEGILL SKLENI 1832" se znakem sklenice.

V současné době jsou ve Skleném tyto firmy:

Kment, s. r. o.

28 drobných živností zabývající se nejrůznějšími činnostmi

jeden soukromě hospodařící rolník.

Sport a kultura:

Od roku 1976 je v obci každoročně pořádán na místních malých hřištích tradiční fotbalový turnaj „Sklenský pohár", kterého se v současnosti účastní kolem dvaceti týmů z celého okresu. V obci se každoročně koná slavnostní pouť-první neděli v červnu, zasvěcená sv. panně Marii. V obci dobře pracuje SDH-pořádá tradiční masopustní průvody a spoustu dalších kulturních a sportovních akcí, jak pro dospělé, tak i pro děti.

Demografické údaje

Soubory cookies umožňují správné a úplné používání webových stránek

Další informace zobrazíte kliknutím na Informace o cookies.