Hledat firmy v obci Rousměrov
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Živé firmy v obci Rousměrov 2 firmy

OBEC Rousměrov - Rousměrov č. 16Fotografie u firmy

SOUČEK LIBOR - Rousměrov č. 9

Historie obce Rousměrov celá historie

První zmínky o obci se datují od roku 1407. V seznamu památek není zapsán žádný objekt. Nad obcí u silnice k Laštovičkám leží smírčí kámen na paměť zabití rychtáře švédskými vojáky. Druhý smírčí kámen je u silnice na Bohdalec. Při polní cestě jižním směrem od obce Rousměrova stojí kříž obklopený památnými stromy - 4 lípy.

Sídlo má zachovanou historickou strukturu, zejména do kruhu obestavěnou náves. Část štítů je otočena do návsi, část k silnici. Náves byla postupně zastavěna domy chalupníků.

Klášterská osada Rousmírov (15. stol.) na místě dnešních Laštoviček zanikla. Kolem roku 1609 obnovena a nazývána Rousměrovsko, Nový Rousměrov, ves Nová Rousměrovská, Suk, do období 1.republiky se užíval název obce ROZMĚROV a vznikem 1.republiky došlo k upravení názvu na Rousměrov. V r. 1658 v ní byly 3 pusté domy. Byla zrušena vrchností, protože obyvatelé se živili loupežemi a krádežemi a na jejím místě byl postaven panský dvůr Schwalbenfeld - Vlaštovičky. Dvůr byl zrušen v r. 1786, po zrušení kláštera Žďárského a rozdělen na rodiny. V r. 1805 zde bylo 9 domů s 38 obyvateli. V r. 1900 to bylo 10 domů s 56 obyvateli. Farností patřily do Horních Borů, školou od r. 1857 do Ostrova. Do r. 1857 děti navštěvovaly soukromou školu rousměrovskou, do r. 1815 docházely do borské a sklenské.

Rousměrov byl v 15. století pravděpodobně přemístěn a znovu vybudován na území bývalé vsi Kreuzdorf (14. stoL). Patřil ke statkům Žďárského kláštera. Na začátku 17. stol. zde bylo 8 usedlíků, v r. 1749 11 stavení (7 statků, 3 chalupáři), v r. 1900 24 domů se 163 obyvateli. Přiškolen od r. 1857 do Skleného.

Demografické údaje

Soubory cookies umožňují správné a úplné používání webových stránek

Další informace zobrazíte kliknutím na Informace o cookies.