Hledat firmy v obci Přepychy
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Firmy v obci Přepychy
Posledně opravené/vložené firmy:zobrazit více

OBEC Přepychy - Přepychy č. 5webFotografie u firmy

ROMANTICKÉ POBYTY.EUWE - Přepychy č. 224

STAVBY BUREŠ - Přepychy č. 43

Historie obce Přepychy celá historie

Největší pozornost si jistě zaslouží původně gotický kostel, připomínaný k roku 1355, který byl později, v roce 1574 renesančně přestavěn. Zařízen je z roku 1774. Nachází se u Farského rybníku. V obci je řada starých roubených stavení s bohatě vyřezávanými štíty. Asi tak ve středu obce se nachází rybník U sv. Jana, upoutá nás na první pohled, jelikož v jeho středu roste velký kaštan.

Dne 5. července 2005 Přepychy oslavily výročí 650 let od první písemné zmínky.

Oslava byla spojena se srazem rodáků. Občané si prohlédli místní školu a zde vystavené kroniky obce, školy a fotokroniku obce Přepychy 1900 - 2000. Ve 13.00 hodin následovalo položení věnce u pomníku obětem válek, Přepyšští shlédli také ukázku ostrostřelecké gardy ze spolku válečných vysloužilců hraběte Václava Radeckého.

Po proslovu u pomníku se občané v průvodu odebrali za doprovodu hudby Opočenka ke sportovnímu areálu, kde probíhaly hudební slavnosti. Náklady na zajišťění oslav přesáhly sto tisíc korun. Pro občany byl také vydán Přepyšský almanach v nákladu tisíc kusů a byly vytisknuty tři nové pohlednice po třech tisících kusech. Ačkoliv o první písemné zmínce Přepych se mluvilo a je zapsána i v kronice, obec neměla doklad, který by rok 1355 oficiálně potvrdil. Obec tedy požádala Státní okresní archiv v Rychnově nad Kněžnou o výpis. Rok 1355 byl nalezen v seznamu far a potvrzen.

První písemná zmínka o obci tedy pochází z roku 1355, k roku 1848 obec náleží opočenskému panství.

Od roku 1849 jsou Přepychy samostatnou obcí. Od roku 1960 náleží do okresu Rychnov nad Kněžnou.

OBEC Přepychy

Přepychy č. 5, 51732, Přepychy

Osoby

  • p. Seidelová Zdeňka, starostka

Kontakty

1 části obce: