Hledat firmy v obci Branišov
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Živé firmy v obci Branišov 6 firem

OBEC Branišov - Branišov č. 5

TUREK VÁCLAV-OCELOVÉ KONSTRUKCE - Branišov č. 17

BRAVONET s.r.o. - Branišov č. 35

FELENDA MAREK-ŠTIKA - Branišov č. 34

HADRAVA VÍT - Branišov č. 48

HONNER JIŘÍ - Branišov č. 60

Historie obce Branišov celá historie

První zmínky o obci jsou z roku 1391. Do dnešní doby se bohužel dochovalo jen málo údajů. Většina osudů obce je spjata se sousední obcí Dubné. Jméno obce je odvozeno od názvu Branišův dvůr, který vznikl zkrácením jména Branislav. Od roku 1850 je Branišov připojen k okresnímu soudu v Českých Budějovicích jako samostatná obec. Než se název obce ustálil v dnešní podobě prošel značným vývojem. Název se postupně měnil z Wranyssow, Branissow, Wranissowicze i Braniczow a donedávna byla obec oficiálně nazývána Branšov.

Nedaleko obce se nachází pozůstatky tvrze Doubíčko z poloviny 14. století. Jedná se dnes již jen o zbytky zachované díky svému umístění na ostrově nalézajícím se v rybníce "Návesní" na cestě mezi Branišovem a Haklovými Dvory. Původně tvořila centrum samostatného šlechtického statku, existujícího zde asi dvě století. Ve druhé polovině 15. století bylo Doubíčko rozděleno na dvě části a v průběhu dalších století došlo několikrát ke změně majitelů ale vzhledem k tomu, že nikdo ze šlechtických majitelů a později ani měšťané Českých Budějovic neměli zájem na údržbě tvrze, postupně chátrala a dnes už na jejím místě můžete najít pouze několik zbytků základů obvodových zdí. Tvrz Doubíčko představuje zajímavou ukázku pozůstatků středověkého panského sídla ze 14. století zaniklého před koncem 15. století.

Podrobnější informace můžete nalézt zde. (K prohlížení můžete použít Adobe Reader). Jedná se o přepis článku od Daniela Kováře a Jiřího Úlovce, který vyšel v časopisu Výběr a který nám autoři zanechali na obecním úřadě.

Demografické údaje

Soubory cookies umožňují správné a úplné používání webových stránek

Další informace zobrazíte kliknutím na Informace o cookies.