Na kameni je vyryt dvojitý kříž a letopočet 1754. Kámen je památkou na rok 1754, kdy probíhalo zaměření nově se rodící obce. První písemná známka o obci Bílý Kámen je z roku 1359.

Hledat firmy v obci Bílý Kámen
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Živé firmy v obci Bílý Kámen 5 firem

Bílý Kámen č. 12Zavřeno

Bílý Kámen č. 52dle domluvy

Bílý Kámen č. 65Zavřeno

Bílý Kámen č. 31Zavřeno

Historie obce Bílý Kámen celá historie

Založení Bílého Kamene zůstane navždy zahaleno rouškou tajemství . Vše se nepochybně událo někdy kolem poloviny 13. století , kdy okolí města Jihlavy bylo vyhledávaným cílem hledačů stříbra. Jejich pozornost se mimo jiné soustředila i na okolí starých cest a právě v jednom takovém místě, takřka vedle staré stezky od Humpolce k Jihlavě, odkryli horníci rozsáhlé naleziště stříbra. Ruda se nacházela v bílém k řemení a tak také pojmenování osady se přímo nabídlo - Biley Kamen, Albo Lapido, Weissensteyn. V těchto podobách nalezneme první zápisy o této vsi v písemných pramenech, z nichž nejstarší je z roku 1359.

Zatím co díky zdejšímu stříbru vzkvétalo královské město Jihlava a rostlo bohatství želivského kláštera, na jehož území se ves rozkládala, doly se pomalu vyč erpávaly a těžba ustávala. Nakonec horníci odešli a za nějaký čas i poslední obyvatelé Bílého Kamene. Hornická díla se propadala a chalupy zarůstaly. Zápisy v jihlavské městské knize z roku 1503 a 1509 už podávají pouhé svědectví o těžbě dřeva ve zdejších lesích. Trčkův urbár z roku 1554 pak zmiňuje Bílý Kámen jako pustou ves. V této souvislosti dodejme, že první hornická osada se rozkládala necelý kilometr severněji od dnešní vsi, na jihozápadním svahu Kamenitého vrchu, v místě ovocného sadu.

Nový život se do těchto míst vrátil až v roce 1712, kdy už celé území patřilo Jihlavě . Ta jej v roce 1596 odkoupila od Trčků z Lípy, aby zde využila takřka ladem ležící půdu. Jejím přičiněním zde tehdy vyrostlo prvních pět domků a myslivna, ale tentokrát již na výhodnějším místě , kde se nachází doposud. Ve třicátých letech 18. století zde byly vybudovány dva nové velké rybníky a velký dvůr se sýpkou a stájemi pro mladý dobytek a ovce. V roce 1778 byl dvůr zrušen a pozemky předány obyvatelům v dědičný nájem, od roku 1848 potom do vlastnictví. Ve vsi bylo tou dobou zaregistrováno třináct domů a na návsi stála kaplička.

Z roku 1778 se v jihlavském archivu nachází ručně malovaná mapa Bílého Kamene od geometra C.J. Hromádka, na které si můžeme přečíst celou řadou dnes již zapomenutých pomístních názvů . Některé stojí za připomínku. Z velkých rybníků Kiefer Teuch ( Borový ), Tanne Teuch ( Jedlový ), Dorf Teuch ( Návesní ) či Krum Teuch ( K ř iv ý ). Ten posledně jmenovaný se nacházel pod největší m zdejším kutištěm a sloužil bezpochyby k zajištění dostatečného množství vody pro propírací zařízení na stříbrnou rudu. Až na Jedlový byly všechny uvedené rybníky zrušeny a hráz Návesního slouží v současnosti jako příjezdová komunikace. Severně nad vsí zůstal Strassen Teuch ( Silniční ), při silnici do Větrného Jeníkova, který byl v minulosti rovněž součástí hornického díla a dnes je rájem rybářů . Pro úplnost dodejme, že malých bezejmenných rybníčků bývalo kolem vsi patnáct a jen pár jich na zahradách slouží dodnes.

K zajímavostem patří Kaufmanns Brunn (Kupecký pramen), který patině , jak z názvu vyplývá , poskytoval odedávna osvěžení poutníkům a putujícím obchodníkům po humpolecké stezce.

Demografické údaje

Soubory cookies umožňují správné a úplné používání webových stránek

Další informace zobrazíte kliknutím na Informace o cookies.