Střítež nad Ludinou je obec ležící v okrese Přerov. Žije zde 818 obyvatel. Její katastrální území má rozlohu 1482 ha. Obec je členem mikroregionu Rozvodí a Hranicko.

Hledat firmy v obci Střítež nad Ludinou
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Nabídka práce v okolí 30 km 534 firem

NC LINE - Komenského 233, Suchdol nad Odrou15,53 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Tváření

ERGOCZECH-ERGONOMICS s.r.o. - Kladeruby č. 3615,64 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Organizační poradenství

KELEČSKO a.s. - Kelč č. 26915,69 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: ZD, statky, farmy - rostlinná výroba

LUBKAR s.r.o. - Jerlochovice č. 161, Fulnek15,95 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Ekologie, odpady - stroje, technologie, materiál

TRUMF INTERNATIONAL s.r.o. - Dolní Újezd č. 15716,01 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Potraviny - velkoobchod

JACK WEST s.r.o. - Kelč č. 55016,33 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Žaluzie, rolety - výroba

FORMPROJEKT, spol. s r.o. - 1. máje 223, Fulnek16,48 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Díly pro automobilový průmysl - výroba

ZŠ A MŠ Všechovice - Všechovice č. 8816,51 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Základní školy

RENOFARMA ZÁHORAN, a.s. - Všechovice č. 5016,68 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: ZD, statky, farmy - rostlinná výroba

G.D.B. s.r.o. - Lešná č. 217,07 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Guma - prodej

R-FIN s.r.o. - Nádražní 335, Fulnek17,09 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Tváření

NORDIC STEEL s.r.o. - Masarykova 428, Fulnek17,18 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Povrchové úpravy, koroze, otryskávání

VVM-IPSO s.r.o. - Opavská 569, Fulnek17,46 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Čisticí a úklidové stroje, materiál

HROMÁDKO s.r.o. - Lešná č. 4917,62 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Nákladní doprava - lehká, střední

HYBAJ s.r.o. - Císařská 44, Loučka, Nový Jičín17,79 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Sportovní stavby

FARMA ONDROUŠEK s.r.o. - Horní Újezd č. 14818,08 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Zemědělství - poradenství a služby

STŘEDISKO VOLNÉHO ČASU VÍTKOV - Bezručova 585, Vítkov18,33 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Zájmová sdružení - děti, mládež

VOP CZ, s.p. - Dukelská 102, Šenov u Nového Jičína18,44 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Zámečnické práce, kovovýroba

ALBO OKNA-DVEŘE s.r.o. - Osek nad Bečvou č. 95web18,48 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Okna, dveře

ŘEZNICTVÍ H + H Hladké Životice - Hlavní 46, Hladké Životice18,49 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Masné výrobky - výroba

Historie obce Střítež nad Ludinou celá historie

Nejstarší stopy přechodného osídlení asi před 5000 lety dokumentují nálezy kamenné industrie tj. čepelí, nožíků, sekeromlatů jak v dolní části obce, tak v horní trati Hory.

Vlastní plánovité založení osady "lánové obce" spadá do údobí tzv. Velké kolonizace, kdy hranický kraj byl klášterním majetkem - nejprve benediktinů v Rajhradě, později premonstrátů na Hradisku v Olomouci. Asi v polovině 12.st. (snad 1169) pověřil olomoucký kníže Fridrich benediktiny kolonizací i rozsáhlého pohraničního hvozdu, severně od trhové osady Hranic. Úkol byl svěřen mnichu Jiřímu (Jurikovi), který začal seskupovat obyvatele žijící posud v roztroušených enklávách do větších celků - osad.

Název obce Střítež má několik variant. Nejběžnější pochází od slova rákos "Třtí" (Třítěž, později Střítež). Poukazuje na vlhká místa porostlá třtím – rákosem. Nové výzkumy ale upozorňují na fakt, že obce a osady (včetně zaniklých je jich asi 30) Střítež leží většinou na místech, která nejsou charakteristická pro výskyt rákosí a kloní se k jiným verzím původu jména. Poslední verze určuje nejpravděpodobnější variantu od staročeského „střietež“, původně rodu žen­ského, což je jméno místa činnosti od slovesa střieti (přítomný čas: stru, střeš, stře) v jeho významu „kácet stromy, vytvářet mýcením lesa volné prostranství“. viz Původ jména Střítež

První písemná zpráva o obci je až z r.1412, kdy střítežský fojt je ručitelem bělotínskému fojtu (což by svědčilo o jisté zámožnosti střítežského fojta), tedy delší době osídlení vesnice. Nález užitkové keramiky na hřbitově však posouvá existenci osady o 150 let dříve do r.1262. Podobně i starý kostelík na hřbitově stavěný z kamenů "kladených na sucho" a orientovaný východ - západ potvrzuje stáří osady.

Další slibný rozvoj obce po celkovém pokojném údobí vlády Karla IV. je již narušený husitskými bouřemi. Roku 1427 se Hranic zmocnil Jan Ctibor Tovačovský z Cimburka. Z města na venkov se šíří učení husitské. Války českouherské připomínají ve Stříteži traťové názvy "Púště" tj. pozemky, jež zbyly po opuštěných usedlostech, když se Moravskou branou přehnala vojska.

V letech 1499 - 1516 zaniká severně od Hranic pod Stříteží osada Šovejdy a objevuje se nová ves Olšovec (Zpravodaj Hranice 1984: Z dějin osídlení Hranicka-J.a M.Mikulíkovi). V držení hranického panství nastala změna. Klášter Hradisko zůstal věrný českému králi Jiřímu z Poděbrad. Proto byl uherskými výpady zruinován, upadal do dluhů a byl donucen k odprodeji hranického panství zástavnímu držiteli Janu z Pernštejna r.1499, jak je uvedeno v Zemských deskách. Tehdy se připomíná ve Stříteži fara v té době neobsazená. Doba Pernštýnů je zlatým věkem města i venkova. V Hranicích nastal rozkvět řemesel, obchodu , na venkově probíhá dosídlování, šíří se rybnikářství. Pod Stříteží byly založeny tři střítežské rybníky, které dnes již bohužel neexistují.

Z r.1530 je první Třeboňský urbář, soupis střítežských usedlíků (rodin) i povinnostmi k vrchnosti. Ze střítežských jmen sahajících do současnosti je uváděn Václav Šatánek na č.13 (nejstarší střítežský rod na původním statku). Druhý urbář "Kropáčů" z r.1569 zaznamenává 48 usedlých i s fojtem. Uvádí již přesný soupis platů a různých dávek vrchnosti.

Druhá polovina 16. století znamená na Hranicku stagnaci - zhoršení poddanských poměrů, zvláště za posledních majitelů tj. pověstného Žampacha a Václava Mola z Modřelic, protestanta a významného činitele ve stavovském povolání.

V těchto dobách se v naší oblasti šířila jednota moravských (českých) bratří, mezi lidem oblíbena. Z německé strany přicházel protestantismus, dochází k náboženským střetům. Nepříznivě se začaly vyvíjet národnostní poměry. V období předbělohorském silně pokročilo poněmčování. Po stavovském povstání, bitvě na Bílé hoře (r.1620) bylo hranické panství Václavu Molovi zabaveno a uděleno kardinálu Ditrichsteinovi za věrnost císaři. Předchozí útrapy obyvatelstva, způsobené průtahy vojsk jak cizích, tak císařských a obyčejně spojené s drancováním a vydíráním zapříčinily, že ukvapená rekatolizace narazila na odpor. V Hranicích propuká několikrát "rebélie" - povstání jež končí ve městě krvavou exekucí (r.1627). Soužení lidu je znásobeno třicetiletou válkou. Obec Střítež přímo netrpěla bojovými akcemi, ale zato častými vojenskými přesuny. Opět důkazy - náhodné nálezy pobytu švédských vojsk - "kutí" z vozu, podkovy apod.

Při reorganizaci církevní správy (r.1627) byly české obce Střítež, Jindřichov, Olšovec, Partutovice, Nýdek (Nejdek, dnes součást Bělotína) přifařeny k bělotínské faře, kde byly pro ně založeny matriky a to odděleně pro české a německé obce. Ke znovuobnovení duchovní správy dochází ve Stříteži až v r.1767 spolu se založením školy.

Demografické údaje

OBEC Střítež nad Ludinou

Střítež nad Ludinou č. 122, 75363, Střítež nad Ludinou

Osoby

  • p. Haitl Radim, starosta

Kontakty

Vlajka

Soubory cookies umožňují správné a úplné používání webových stránek

Další informace zobrazíte kliknutím na Informace o cookies.