Hledat firmy v obci Žáravice
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Živé firmy v obci Žáravice 4 firmy

OBEC Žáravice - Žáravice č. 29webFotografie u firmy

MALÝTRANS s.r.o. - Žáravice č. 6

KOLMAN TOMÁŠ - Žáravice č. 46

UNIPLAST PARDUBICE, spol. s r.o. - Žáravice č. 61

Historie obce Žáravice celá historie

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1436, kdy je král Zikmund spolu s dalšími majetky opatovického kláštera věnoval Diviši Bořkovi z Miletínka. Od r.1490 patřila Pernštejnům. Severovýchodně od vsi na opukovém kopci nad rybníkem Švihov je místo, kterému se říká Na Hradech, kde podle tradice stávala tvrz. V roce 1492 byla tvrz vypleněna a škůdce celého okolí Jan Kozel ze Sušin vyhnán.

Státní přírodní rezervace Na Hradech byla zřízena 17.2.1956 na rozloze 9,52 ha, jedná se o dubohabrovou pařezinu s příměsí buku na opukovém eluviu, pod nímž je rybník Švihov, kde dříve rostla kotvice, na břehu dodnes roste přeslička největší. Rezervace je rájem zpěvného ptactva, v okolí hnízdil i čáp černý.

V roce 1954 bylo Na Hradech vybudováno přírodní divadlo, které bylo plně využíváno k sehrání mnoha divadelních představení a Žáravice se staly dostaveníčkem mnoha diváků z širokého okolí. V roce 1975 bylo vybudováno zázemí divadla – klubovna a šatna. V krásném lesním prostředí účinkovaly i profesionální soubory.

V nedávné minulosti byla uskutečněna celá řada akcí k zlepšení technického vybavení obce a životního prostředí / dešťová kanalizace, chodníky, výstavba prodejny, rekonstrukce hostince, zbudování dětského hřiště, úpravy prostranství atd./

K 1.1.1996 byl dán do provozu veřejný vodovod, který byl vybudován společně s obcí Sopřeč. Dne 1.1.2000 byla obec připojena na centrální vodovod. V roce 1977 byla ukončena plynofikace obce.

Demografické údaje

Soubory cookies umožňují správné a úplné používání webových stránek

Další informace zobrazíte kliknutím na Informace o cookies.