Hledat firmy v obci Teplice nad Bečvou, část obce Teplice nad Bečvou
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Živé firmy v obci Teplice nad Bečvou, část obce Teplice nad Bečvou 17 firem

POŠTA PARTNER Teplice nad Bečvou - Teplice nad Bečvou č. 53

PENZION OSTRAVANKA, s.r.o. - Teplice nad Bečvou č. 56

AK-ELŠÍK PETR JUDr. - Teplice nad Bečvou č. 70

JAKUBKA DAVID-KAMNÁŘSTVÍ - Teplice nad Bečvou č. 112

OBEC Teplice nad Bečvou - Teplice nad Bečvou č. 53

ZO ČSOP 74/08 ZBRAŠOV - Teplice nad Bečvou č. 75

LÁZNĚ TEPLICE NAD BEČVOU a.s. - Teplice nad Bečvou č. 63

ZBOŠOVSKÉ ARAGONITOVÉ JESKYNĚ - Teplice nad Bečvou č. 75

HORÁKOVÁ HANA - Teplice nad Bečvou č. 108

PENZION JIŘINKA - Teplice nad Bečvou č. 51

POTRAVINY CBA Teplice nad Bečvou - Teplice nad Bečvou č. 99

ZŠ A MŠ Hranice - Dvořákovo stromořadí, Teplice nad Bečvou

PENZION DIANA, s.r.o. - Teplice nad Bečvou č. 42

MŠ Pramínek - Teplice nad Bečvou č. 71

WAGNER JAROSLAV - Teplice nad Bečvou č. 51

MÍSTNÍ KNIHOVNA Teplice nad Bečvou - Teplice nad Bečvou č. 53

BLAHA V. s.r.o. - Teplice nad Bečvou

Historie obce Teplice nad Bečvou celá historie

Jako každá historie, tak i historie Teplic nad Bečvou začíná zkazkou - Ve 13. Století stával prý nad Teplicemi na příkrém svahu nad nynějšími lázněmi mohutný hrad. A poněvadž v hradě nebylo již místa pro veškerou čeleď, tak se tato nastěhovala o pár metrů dále do podhradí, jemuž bylo dáno jméno Zbrašov ležící v nadmořské výšce 389 m s malebným pohledem do kotliny, jíž protéká řeka Bečva, dále s pohledem na radhošťské panorama, a obrátí-li se pozorovat na druhou stranu, směrem severním, pak se před ním rozprostírá panoráma Oderských vrchů.

Nejstarší písemný doklad o vzniku obce pochází z r. 1328. Archeologicky byl Zbrašov důležitý tím, že zde byly nalezeny četné předměty z doby kamenné a bronzové a jak tehdejší kronikář satiricky poznamenal, že mnoho z těchto předmětu bylo zavěšeno jako závaží na pendlovky.

V minulosti byl Zbrašov zemědělskou obcí, někteří z jeho obyvatelů byli zaměstnáni v rozvíjejících se lázních a hranických továrnách. Ještě za zajímavost stojí uvést, že z obce byl vyvážen kvalitní hovězí dobytek, ba dokonce až do Vídně.

Stará obecní pečeť pocházela z r. 1766, uprostřed byl znak obce a to uhlíř v lese se sekyrou v ruce kácející strom. Kolem byl zápis PECZET - OBCZE - ZBRASSOVSKY. V roce 1959 byla obec Zbrašov přejmenována na Teplice nad Bečvou.

Zanechejme historických rekriminací a vrhněme se přímo do toku současných událostí a změn. Jako každá obec v naší vlasti prodělala své peripetie a to zejména v podřízenosti. V roce 1975 obec ztratila svou starou samostatnost a v rámci integraci se stala součástí Hranic.

Občanské referendum na podzim roku 1990 umožnilo obci znovu získat svou původní samostatnost tj. starat a rozhodovat o svých vlastních věcech. Od té doby se začíná psát nová historie obce, která se vyznačuje především snahou zlepšit životní prostředí lázeňské obce.

Během posledních let si obec Teplice nad Bečvou vybudovala nové elektrické osvětlení, splaškovou kanalizaci vč. vlastní ČOV, obec je z 83 % plynofikována, dalším úspěchem je kvalitní pitná voda, téměř všechny domy jsou již vybaveny telefonem, zlepšuje se životní prostředí výsadbou zeleně a zalesněním vhodných míst. Dochází k opravám veřejných budov atd. V obci probíhá výstavba, a to jak soukromými stavebníky, tak i výstavba stavebního komplexu o 45 bytových jednotkách. Dělá se prostě vše proto, aby obec Teplice nad Bečvou a její místní část Zbrašov byla lázeňskou obcí, protože na jejím uzemí leží dnes již světoznámé Lázně Teplice nad Bečvou.

Demografické údaje

Soubory cookies umožňují správné a úplné používání webových stránek

Další informace zobrazíte kliknutím na Informace o cookies.