Obec Suchdol leží na severozápadním úpatí vrchu Vysoká přibližně 8 km západě od okresního města Kutné Hory v nadmořské výšce 365 m. Katastrální území je nezalesněné, pouze v jižní a jihovýchodní části jsou menší lesy.

Hledat firmy v obci Suchdol
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Posledně opravené/vložené firmyzobrazit více

ZŠ A MŠ Suchdol - Suchdol č. 6webFotografie u firmy

RETECH, s.r.o. - Suchdol č. 212

BE-PO PODLAHY s.r.o. - Dobřeň č. 66, SuchdolwebFotografie u firmy

Specializujeme se na realizaci strojně hlazených betonových podlah, které se stávají v současné době nejpoužívanějším způsobem realizace podlah v rodinných a bytových domech.

Historie obce Suchdol celá historie

Obec Suchdol leží na severozápadním úpatí vrchu Vysoká přibližně 8 km západě od okresního města Kutné Hory v nadmořské výšce 365 m. Katastrální území je nezalesněné, pouze v jižní a jihovýchodní části jsou menší lesy. Terén je mírně zvlněný, přilehlá Dobřeň se nachází v nadmořské výšce 366 m, Solopysky 369 m, Malenovice 370 m. U osady Vysoká se terén zvedá, obec je ve výšce 430 m nad mořem, kopec Vysoká dosahuje maximální výšky v této krajině: 471 metrů.

Jméno obce se správně odvozuje od suchého dolu, jako ostatní Suchdoly v Čechách (v Praze, u Sedlčan, Třeboně, u Broumova, Kaplice a jinde) a má se psát Suchdol, přestože se v různých pramenech objevuje pod názvem např. Zuchdol, Suchodol, Sukdol. Sjednocení názvu bylo provedeno až vyhláškou obecního zastupitelstva ze 30.3.1924.

Kdy získal Suchdol svůj znak není známo. Roku 1562 byl jmenován městysem a císař Ferdinand I. mu propůjčil znak: v modrém poli na zeleném trávníku znázorněnou nalomenou jedli se zatnutou sekerou. Nový suchdolský znak je doložen jen pečetěmi z osmnáctého století – na pečeti není znázorněna sekera, nýbrž jenom pahýl stromu. Na modrém štítě je na zeleném trávníku zlomený strom, jehož boční levá větev vyrostla jako vrcholek jedle.

Zkoumání suchdolské historie se setkává s četnými nesnázemi, z nichž nejvážnější je ta, že se nezachoval archív bývalého panství Malešova, jehož součástí byla suchdolská obec do roku 1848. Přesto však můžeme říci, že Suchdol je obec stará již svou polohou, neboť leží v nejstarším osídlovacím pásu naší země. V písemných pramenech se sice připomíná až ve 13. století (r. 1257, kdy byl jejím pánem Raclav ze Suchdola), ale její původ je nepochybně daleko starší.

Demografické údaje