Hledat firmy v obci Strachotice
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Živé firmy v obci Strachotice 10 firem

ČESKÁ POŠTA Strachotice - Strachotice č. 46

ZŠ Strachotice - Strachotice č. 71Fotografie u firmy

OBEC Strachotice - Strachotice č. 79

D + H PRAKTICI s.r.o. - Strachotice č. 79

MŠ Strachotice - Strachotice č. 157

ČESKÝ SVAZ VČELAŘŮ, ZÁKLADNÍ ORGANIZACE Jaroslavice - Strachotice č. 137

VINAŘSTVÍ BARABÁŠ - Strachotice č. 361

COOP JEDNOTA Strachotice - Strachotice č. 64

ZEPO STRACHOTICE, spol. s r.o. - Micmanice č. 355, Strachotice

TOMÁNEK VLASTIMIL - Strachotice č. 116

Historie obce Strachotice celá historie

Obec Strachotice vznikla v místě důležitého brodu přes řeku Dyji. První písemná zmínka o obci je z roku 1190 v zakládajících listině Louckého kláštera, kdy kníže Kunrat Ota daruje klášteru kapli sv. Jiří. Místní vladykové jsou písemně doloženi od 13. století, jak první je zmíněn Ratiboř ze Strachotic v roce 1223. Tito vladykové vlastnili tvrz, která se připomíná v pozdějším období. Původní kaple je připomínána v roce 1190 a zanikla postupem doby. Teprve v roce 1744 loucký opat Mayer nechal postavit kostel, zasvěcený sv. Jiří, který již o několik let později vyhořel (1776). Brzy však byl obnoven a vysvěcen olomouckým biskupem Maxmiliánem Hamiltonem. Má tři oltáře, varhany z roku 1802, v roce 1910 byla zvýšena věž kostela, v roce 1961 byla dána nová báň na věži. V letech 1970 – 1972 byla provedena celková oprava kostela. V Micmanicích je postavena barokní kaple Sv. Andělů, kde se sloužily bohoslužby, především v období oprav kostela sv. Jiří.

Markrabě moravský Karel povýšil v roce 1342 na městys a přidělil obci privilegia, která obci potvrdil 22. 6. 1457 král Ladislav, 16. 8. 1591 císař Rudolf II. a zároveň obnovil městečku znak.

V roce 1441 se zde odehrály boje o dyjský brod mezi Moravany a Rakušany. V 16. století připadly Strachotice opět Louckému klášteru a tvrz ztratila svůj význam a postupně zanikla. Významnou technickou památkou je mlýnský náhon na řece Dyji, který vznikl pravděpodobně v 13. století. V 16. století byl náhon protažen přes Slup až do Jaroslavic, kde napájí místní rybníky. Jedná se o jedno z nejstarších vodních děl na Moravě. Svým významem je srovnáváno se Zlatou stokou na Třeboňsku.

Díky velmi dobrým klimatickým a půdním podmínkám se obyvatelstvo, jak v minulosti tak i v současnosti zabývá zemědělstvím a také pěstování révy vinné, ovocných stromů a zeleniny Strachotice mají dlouhou vinařskou tradici, jejichž historie má podobu vývoje pěstování vinné révy na Moravě. Historicky největší plochy vinic v obci byly za panování českých králů Karla IV. a Vladislava Jagelonského.

Historické památky

Kostel Sv. Jiří Strachotice

Kaple Sv. Andělů Micmanice

Vodní Mlýn Micmanicel

Technická památka

Dyjsko - mlýnský náhon

Demografické údaje

Soubory cookies umožňují správné a úplné používání webových stránek

Další informace zobrazíte kliknutím na Informace o cookies.