V příjemně zvlněném kraji porostlém lesíky, na silnici mezi Lipníkem a Dřevohosticemi, leží obec nevšedního jména - Šišma. Takové jméno není nikde na Moravě, ani v Čechách.

Hledat firmy v obci Šišma
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Firmy v obci Šišma
Živé firmy - počet: 3, obec Šišma

OBEC Šišma - Šišma č. 59Fotografie u firmy

ZAVADIL JAN - Šišma č. 78

ZPRACOVNA RYB ŠIŠMA s.r.o. - Šišma č. 62

Posledně opravené/vložené firmy:zobrazit více

OBEC Šišma - Šišma č. 59Fotografie u firmy

ZPRACOVNA RYB ŠIŠMA s.r.o. - Šišma č. 62

ZAVADIL JAN - Šišma č. 78

Historie obce Šišma celá historie

V příjemně zvlněném kraji porostlém lesíky, na silnici mezi Lipníkem a Dřevohosticemi, leží obec nevšedního jména - Šišma. Takové jméno není nikde na Moravě, ani v Čechách. Kdysi ve čtrnáctém století zde stávala tvrz a na ní sídlili dva bratři, Beneš a Dobeš Ze Šišmy. Zpráva o nich je z roku 1348, kdy Karel IV. založil v Praze universitu.

Vladyky tohoto roku lze nalézt i v pozdějších letech. Roku 1374 tu žil Lovek ze Šišmy a ještě roku 1415 tvrz držel Jan Diva ze Šišmy. Ten tehdy připojil svoji pečeť ke stížnému listu proti upálení Mistra Jana Husa, který česká a moravská šlechta poslala církevnímu koncilu v Kostnici.

S koncem husitských válek však tento vladycký rod pišící se „ze Šišmy" ze své obce odchází.Tvrz získal roku 1437 Artleb Klepař z Medařic, ne však na dlouho. Po krátkém držení Prokopa z Prusinovic a Jana z Ludanic se majitelé dále střídali, až roku 1503 ji získal Albrecht ze slezského rodu Barských z Baště. Tento rod tu setrval až do roku 1558, kdy Burian Barský prodal tvrz s obcí Šišma a dalšími vesnicemi v blízkém okolí panu Vilémovi ze Žerotína, vlastníku panství v Dřevohosticích.

Tento čin znamenal pozvolný zánik středověké tvrze v Šišmě. Majitelé totiž žili v Dřevohosticích, tvrz v Šišmě chátrala, až nakonec úplně zanikla. Dnes se už lze jen dohadovat, kde stávala. Možná to bylo na západním okraji obce při cestě do Pavlovic.Je přirozené, že obec s tak bohatou minulostí si v nedávné době pořídila řádný znak a prapor tak, jak to učinila řada jiných. Jsou to totiž symboly samosprávy, které obyvatelům těchto obcí připomínají svébytnost a pomáhají utužovat pocit sepětí obyvatel s jejich obcí.A tak 12. května 1995 heraldická komise poslanecké sněmovny na svém mimořádném jednání v Brně schválila návrhy předložené Obecním úřadem v Šišmě založené na starých historických pečetích.

Znak Šišmy dnes tvoří modrý štít se dvěma stříbrnými rohy, které jsou provázeny po stranách a dole pěti zlatými pětihrotými hvězdami. Na praporu však jsou rohy nahrazeny dvěma bílými pruhu, pět žlutých hvězd je pak umístěno ve zbývajících pruzích.

OBEC Šišma

Sídlo úřadu

Šišma č. 59, 75111, Radslavice

Osoby

  • p. Kozák Vladimír, starosta

Kontakty

1 části obce: