Obec Příčina leží ve Středočeském kraji, v okrese Rakovník, deset kilometrů jihozápadně od města Rakovníka. Své neobvyklé jméno získala obec podle vrchu nad obcí, zvaného v dřívějších dobách Příčská hora.

Hledat firmy v obci Příčina
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Živé firmy v obci Příčina 2 firmy

OBEC Příčina - Příčina č. 67Fotografie u firmy

DŘEVOSPEKTRUM - Příčina č. 95

Historie obce Příčina celá historie

Obec Příčina byla pojmenována podle polohy místa velice případně. V Rakovnickou kotlinu, lemovanou po jižní straně Seneckou horou a Petrovickým lesem, vbíhá napříč z těchto okrajních vrchů táhlá hora, na níž vedle tvrze vznikla osada. Dle historických pramenů se dále uvádí, že před časy tu stávala tvrz a náležela službami manskými ke hradu Křivoklátu.

Celá vesnice obsahovala několik vladyčích statků. Válečník Kunrát ze Šenova dostal od Jana Lucemburského „za povolnou službu“ Lubno s Příčinou r.1325 a úplné právo na „horu Příčskou“ i pro potomky. Jeho potomek František a syn téhož Jindřich z Příčiny byl r.1389 místokomorníkem království Českého, dříve pak úředníkem kraje Rakovnického. Roku 1871 převzal věhlasný horní inženýr Hynek Vondrášek dobře zařízený důl Ludvík na Příčině, provádějíce tu bohaté těžení, postavil z Rakovníka dráhu na uhelný důl pouze pro vozbu uhlí. Důl byl uzavřen v roce 1940. V roce 1932 si obec postavila a uvedla do provozu vlakovou zastávku na trati Rakovník-Mladotice. Roku 1900 si obec postavila školu. Za 1.republiky těžil kámen na výrobu pomníků v místním sienitovém lomu pan František Správka.

Demografické údaje

OBEC Příčina

Příčina č. 67, 27035, Petrovice u Rakovníka

Osoby

  • p. Kubička Tomáš, starosta

Kontakty

Vlajka

1 části obce:

Soubory cookies umožňují správné a úplné používání webových stránek

Další informace zobrazíte kliknutím na Informace o cookies.