Historické jádro Nymburka bylo roku 1992 vyhlášeno městskou památkovou zónou. Nachází se v ní především chrám sv. Jiljí, vzácná ukázka gotické cihlové architektury z let 1280-1380, část cihlové hradby v lokalitě Na Přístavě a dva vodní příkopy.

Hledat firmy v obci Nymburk
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Firmy v obci Nymburk
Živé firmy - počet: 626, obec Nymburk

ABRAHAMOVÁ VĚRA MUDr. - Boleslavská třída 425/9, Nymburk

AGENTURA B.K.R. spol. s r.o. - Palackého třída 223/5, Nymburk

AK-FIEDLER LIBOR JUDr. - Palackého třída 223/5, Nymburk

AK-HANÚSEK MAREK JUDr. - Palackého třída 222, Nymburk

AK-KAZDA PETR JUDr. - Palackého třída 223/5, Nymburk

AK-KUKLA ZDENĚK Mgr. - Na Hroudách 1 217, Drahelice, Nymburk

AK-MEJSTŘÍK JOSEF JUDr. - Palackého třída 222, Nymburk

AK-RYLICH MICHAL Mgr. - Palackého třída 223/5, Nymburk

AK-SEDLATÝ & MALOVEC - Boleslavská třída 137/8, Nymburk

AK-SOBOTKA JIŘÍ JUDr. - Palackého třída 223/5, Nymburk

AK-VANČURA DALIBOR JUDr. - Palackého třída 115/27, Nymburk

AKNILAS s.r.o. - Drahelická 486/3, Nymburkweb

Nabízíme široký sortiment ložisek, lineárního vedení a dalších strojírenských produktů od předních světových výrobců.

ALBERT HYPERMARKET Nymburk - Poděbradská 1037, Nymburk

ALGOMICA s.r.o. - Za Žoskou 383, Nymburk

ALLIANZ POJIŠŤOVNA Nymburk - Boleslavská třída 138/10, Nymburk

AMV-AUTOPRODEJ s.r.o. - K Letišti 2218, Nymburk

ANTÉNY DOČKAL - Sladkovského 916/7, Nymburk

APARTMÁNY U STARÉHO LABE - Dlabačova 321/9, Nymburk

APIS NYMBURK, spol. s r.o. - Topolová 4008, Nymburk

AŠ MVL, s.r.o. - Inspektorská 392, Nymburk

Posledně opravené/vložené firmy:zobrazit více

PEKAŘSTVÍ KOPECKÝ s.r.o. - Petra Bezruče 1319/12, Nymburk

ŠEBESTA JOSEF - Máchova 1216/33, Nymburk

PEKAŘSTVÍ KOPECKÝ s.r.o. - Náměstí Přemyslovců 169/15, Nymburk

Historie obce Nymburk celá historie

Město bylo založeno ve druhé polovině 13. století Přemyslem Otakarem II. a po celý středověk patřilo mezi nejvýznamnější města v zemi. Již záhy po svém založení se Nymburk stal jedním ze strategických měst chránících srdce českého království - Prahu. Bylo důležitou oporou královské moci. Počátky osídlení strategického opukového pahorku nad řekou, přes níž vedl vyhledávaný brod, sahají hluboko do historie. Svědčí o tom řada archeologických nálezů, zejména objev kostrového hrobu z mladší doby kamenné (3600 let před Kristem). Tento skříňový mohylový hrob byl odkryt v roce 1994, jedná se o zcela unikátní nález.

Husitské války v 15. století se dotkly města jen nepatrně (byl vydrancován klášter dominikánů) a tak rozkvět trval celé období gotiky a renesance prakticky do začátku 17. století. Třicetiletá válka (1618-1648) přervala život bohatého a výstavného měšťanského sídla. Během ní byl Nymburk vypálen a vydrancován, pevnost byla téměř zničena, hradby pobořeny. Jen pomalu se do města vracel život, často ještě narušen velkými požáry. Zlomem v novodobé historii bylo až zavedení železnice k městu v roce 1870. Od té doby se sídlo rozrůstalo, byly vystavěny nové budovy, došlo k regulaci řeky Labe, k výstavbě nového mostu a hydroelektrárny s plavební komorou. Město po staletích expandovalo za pás hradeb. Původní středověký půdorys ale zůstal zcela zachován.

Historické jádro Nymburka bylo r. 1992 vyhlášeno městskou památkovou zónou. Najdete v ní především chrám sv. Jiljí, vzácnou ukázku gotické cihlové architektury z let 1280 - 1380, část cihlové hradby v lokalitě Na Přístavě, oba vodní příkopy, kterými dodnes proudí říční voda. Dále kapli sv. Jana Nepomuckého - původně součást kostela dominikánského kláštera z 13. století, obnovenou renesanční radnici z roku 1526, bývalou městskou vodárnu z roku 1597 zvanou Turecká věž, morový sloup z roku 1717 nebo zpřístupněnou část renesanční sladovny ze 16. století v přízemí budovy Městského úřadu v ulici U Staré sladovny. Všechny tyto pamětihodnosti a další zajímavá místa jsou zahrnuty v naučné turistické trase s 68 zastávkami, kterou pro návštěvníky Nymburka připravilo město spolu se Společností přátel starého Nymburka. Mapa zachycující tyto body je umístěna mimo jiné na Náměstí Přemyslovců.

Z Nymburka pochází několik významných osobností, např. František Rachlík (spisovatel), bratři Václav a Josef Kramolínovi (barokní malíři), Jan z Wojkowicz (básník a spisovatel) a ing. Emil Zimmler (projektant vodních cest). Na počest hudebního skladatele Bohuslava Matěje Černohorského pořádá město každoročně mezinárodní hudební festival - Nymburské dny B. M. Černohorského. Ve města žila a tvořila celá řada dalších osobností, např. spisovatelka Božena Němcová, básník Jan Neruda, hudební skladatel Václav Kálik či režisér Miroslav Macháček.

MĚSTO Nymburk

Sídlo úřadu

Náměstí Přemyslovců 163/20, Nymburk, 28802, Nymburk 2

Osoby

  • Ing. Mach Tomáš, Ph.D., starosta

Kontakty