Kaplička sv. Petra a Pavla (posvěcena v roce 1901), na návsi pomník 14 padlým občanům v 1. světové válce (1922), mramorový kříž (1941), v blízkosti obce stojí několik křížů a u silnice k Moravci boží muka.

Hledat firmy v obci Mirošov
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Živé firmy v obci Mirošov 2 firmy

OBEC Mirošov - Mirošov č. 27

COOP Mirošov - Mirošov č. 27

Historie obce Mirošov celá historie

O osadě Mirzichaw se dovídáme poprvé v roce 1338, kdy byl urovnán spor o desátky z této vsi, které vybíral dolnobobrovský farář Bušek, ačkoliv patřily podle nadání Přibyslavově špitálu sv. Ducha na Starém Brně. To svědčí o tom, že osada Mirošov byla založena na území Přibyslava z Křižanova, a to po jeho smrti. S Dolní Bobrovou se později část dostala do majetku žďárského kláštera. V blízké vsi Lhotce stávala od 14. století malá vodní tvrz zdejších vladyků. V dalších stoletích připadla Mirošovu a samotná Lhotka zanikla. V roce 1693 už byla tvrz pustá a v dnešní době po ní nejsou žádné pozůstatky. Lokalita se nacházela při cestě z Mirošova do Strážku a k Zábršovu mlýnu.

Z původní rychty povstal Mirošovský dvůr, připomínaný v 1. klášterním urbáři (1407), kdy se zde připomíná Dvořák, kolář a majitel dvora Václav Zetík. V obci býval mlýn, v 18. století zde pracovali dva mlynáři a pomocník. Později byly v Mirošově dva svobodnické dvory, v roce 1886 došlo ke sloučení obou dvorů a v roce 1893 zřídil majitel Mořic Klimeš na místě mlýna parní škrobárnu se sušírnou.

V roce 1884 započalo v Mirošově školní vyučování. V roce 1891 byla dokončena silnice do Bobrové, v roce 1902 započala stavba silnice do Moravce a v roce 1922 byla dostavěna okresní silnice k Blažkovu a Dolní Rožínce. V roce 1895 byl v Mirošově založen sbor dobrovolných hasičů a roku 1897 bylo postaveno hasičské skladiště. V roce 1929 byla obec elektrifikována.

Jediná dochovaná pamětní kniha Mirošova byla založena v roce 1924 a kromě popisu obce, počasí, přírodních úkazů a nejrůznějších větších i drobných událostí ze života jejích obyvatel nabízí také přehled politiky, hospodářství, společnosti apod. v tehdejší republice.

Demografické údaje

Soubory cookies umožňují správné a úplné používání webových stránek

Další informace zobrazíte kliknutím na Informace o cookies.