Malá Losenice se nachází na Českomoravské vrchovině asi 10 km západně od Žďáru nad Sázavou a 4 km severně od Přibyslavi. Dominantou obce je kaple Nanebevzetí Panny Marie.

Hledat firmy v obci Malá Losenice
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Firmy v obci Malá Losenice
Živé firmy - počet: 5, obec Malá Losenice

BRANTY - Malá Losenice č. 52

COOP Malá Losenice - Malá Losenice č. 111

DOVOLENÁ 2015 - Malá Losenice č. 119

MŠ Malá Losenice - Malá Losenice č. 100

OBEC Malá Losenice - Malá Losenice č. 30Fotografie u firmy

Posledně opravené/vložené firmy:zobrazit více

COOP Malá Losenice - Malá Losenice č. 111

OBEC Malá Losenice - Malá Losenice č. 30Fotografie u firmy

DOVOLENÁ 2015 - Malá Losenice č. 119

Historie obce Malá Losenice celá historie

Vznik osady Malá Losenice je odhadován ve 13. až 14. století. Obec byla pravděpodobně založena na vykácených lesních pozemcích. S největší pravděpodobností byla založena horníky, kteří se z důvodu úbytku těžené rudy rozhodli věnovat zemědělství. Jelikož se v Malé Losenici nikdy nenacházel kostel, zámek ani tvrz, tak zmínky o obci lze v historických pramenech a kronikách nalézt až z mnohem pozdější doby. Založení školy v Malé Losenici a první vyučování je datováno do roku 1766. V roce 1826, byla postavena nová budova školy. Později sloužila jako hostinec a kulturní zařízení. V současné době se v této budově nachází soukromé truhlářství. V roce 1895 kdy v Malé Losenici žilo kolem 600 obyvatel byl založen i místní Sbor dobrovolných hasičů. Další nová budova školy s bytem pro rodinu řídícího byla postavena v roce 1903 a vyučování začalo v roce 1904. Ukončení vyučování z důvodu malého počtu dětí bylo v roce 1980. Dne 6. července 1924 byla v Malé Losenici vysvěcena nová kaple Nanebevzetí Panny Marie.

Další mnohem podrobnější informace o historii obce Malá Losenice a blízkého okolí je možné najít v publikacích Historické listy Malé Losenice 1 a 2, které na základě historických pramenů, archivů a kronik sepsal pan Miloslav Kubát a v knize Osudy lidí pod Peperkem od pana Václava Němce.

OBEC Malá Losenice

Sídlo úřadu

Malá Losenice č. 30, 59211, Velká Losenice

Osoby

  • p. Jonák Jaromír, starosta

Kontakty

1 části obce: