Městys leží na naplaveninách řeky Jizery, která tudy kdysi protékala směrem na Lysou nad Labem. Katastr se skládá z místních částí Loučeň, Patřín, Studce a Studečky. Historickou dominantu tady tvoří především zámek, postavený v roce 1704.
Hledat firmy v obci Loučeň
- Auto, motoosobní, pneu, ND, STK, autopůjčovny, autoškoly, ...
- Bazaryauto-moto, elektro, nábytek, second-hand, ...
- BezpečnostBOZP, PO, hasiči, alarmy, trezory, potřeby, ...
- Cestovní ruchzájezdy, pobyty, letenky, jízdenky, průvodcovské služby, ...
- Doprava, dopravní technikataxi, stěhování, kontejnery, jeřáby, výtahy, ...
- Dřevo, plasty, sklotruhláři, pryž, vstřikování, zasklívání, porcelán, ...
- Drogerie, barvy, chemieparfumerie, laky, stříkací pistole, malíři, maziva, ...
- Ekologie, nerosty, obalyČOV, skládky, kámen, písek, palety, karton, ...
- Elektro, fotospotřebiče, autorádia, hromosvody, dabing, ...
- Energetika, topeníelektrárny, teplo, plyn, kamna, tepelná čerpadla, ...
- Finance, ekonomika, právoúvěry, leasing, pojištění, účetnictví, advokáti, ...
- Kancelář, telekomunikace, potřebykopírky, pokladny, faxy, telefony, papírnictví, ...
- Klenoty, bižuterie, starožitnostišperky, hodinářství, starožitnosti, restaurování, ...
- Nábytek, interiéryčalounění, koberce, lina, žaluzie, kuchyně, židle, ...
- Potravinycukrárny, uzeniny, nápoje, sodobary, gastrozařízení, ...
- Realitybyty, pozemky, kanceláře, sklady, bytová družstva, ...
- Reklama, informacevýstavy, gravírování, písmomalířství, informační centra, ...
- Restaurace, ubytovánístravování, jídelny, stravenky, vinárny, hotely, kempy, ...
- Služby, obchod, prodejpéče o tělo, hlídání dětí, personalistika, regály, úklid, ...
- Sportkoupaliště, areály, bazén, fitness, tenis, bowling, HC, ...
- Stavebnictvíprojekce, izolace, střechy, materiál, podlahy, zedníci, ...
- Strojírenství, kovoCNC soustružení, jednoúčelové stroje, hutní materiál, ...
- Technické testy, měřenízkumavky, mikroskopy, úhelníky, váhy, testování, ...
- Textil, obuv, dětské zbožíboty, lůžkoviny, oděvy, látky, šicí stroje, krejčovství, hračky, ...
- Tisk, knihyvizitky, laminování, vazba, knihovny, knihkupectví, ...
- Úřady, správamagistráty, policie, sdružení, církve, pošta, rozhlas, TV, ...
- Voda, vzduchotechnikakoupelny, čerpadla, studny, sanita, větrání, klimatizace, ...
- Výpočetní technika, internethardware, software, ADSL, internetové kavárny, webdesign, ...
- Vzdělání, jazykyškolství, semináře, kurzy, internáty, překlady, tlumočení, ...
- Zábava, kulturaherny, hudba, divadla, hostesky, ...
- Zahrada, zemědělství, zvířatatrávníky, květinářství, sekačky, traktory, farmy, útulky, ...
- Zdravotnictví, zdravotní služby a technikaoční optika, lékaři, nemocnice, poradny, domovy, ...
Historie obce Loučeň celá historie
Rovinatá krajina Polabí byla již v době kamenné osídlena člověkem. Zemědělská kolonizace, která nastala po příchodu prvních zemědělců do zdejšího kraje, měla velký vliv na změnu dosavadního způsobu života lidí. Člověk přešel postupně od lovce k hospodaření. Archeologické nálezy v prostoru Loučeň – Studce – Mcely svědčí o osídlení krajiny asi před 2000 lety před naším letopočtem. Byl to lid s keramikou nálevkovitých pohárů a s hroby skrčenců, lid s keramikou zvoncovitých pohárů a lid se šňůrovou keramikou. (V roce 1969 při kopání jímky u domu čp. 43 v Loučeni byly v hloubce 120 cm nalezeny tři neporušené nádoby – amfory. Jednalo se o eneolitickou kulturu nálevkovitých pohárů).
V době bronzové se usadil v okolí lid lužických popelnicových polí. Stopy po tomto období byly nalezeny v roce 1966 u Mcel při provádění melioračních prací – kostrový hrob muže v jámě s keramikou z mladšího období únětické kultury. Po druhé světové válce zjistil Archeologický ústav ČSAV nad Studcemi hradiště lužické kultury popelnicových polí z let 1000 – 600 před naším letopočtem.
Lužická kultura přešla ve starší dobu železnou-halštatskou (700 – 200 let před naším letopočtem). Železo postupně vytlačilo bronz. V roce 1965 byla na Loučeni „Na skalce“ při melioračních pracích nalezena osada ze starší doby železné z počátku 1. tisíciletí našeho letopočtu. Kultura laténská (500 – 100 let př. n. l.) je dokladována četnými nálezy hrobů u Křince. Osídlení Slovany je potvrzeno četnými nálezy keramiky ve Studcích, Jíkvi, Bošíně a u Křince.
O pravěké osídlení zdejšího kraje se zajímal Antonín Stiffter, křinecký lékárník a regionální pracovník (1855 – 1910). Jeho bohaté archeologické sbírky jsou uloženy v Polabském muzeu v Poděbradech.
Loučeň patří k velmi starým osadám a ve Starých listinách se píše Lúczen, Lúcín, Loučím nebo Lovczín. Na vyvýšenině v místě dnešního zámku stávala ve středověku tvrz. První zmínka o majiteli tvrze je na vysvědčení pražského biskupa Peregrina z roku 1223, kde se připomíná, vedle jiných pánů šlechtického rodu, také Předslav de Luczen (Předslav z Loučeně). Potom se na tvrzi vystřídalo několik vladyků a zemanů. Již ve 14. století zde stál kostel a Loučeň bývala vesnicí farní.
Za vlády Karla IV., roku 1376, držel celou ves Loučeň Zdeněk z Nadslavě a po něm jeho syn Jan z Nadslavě. Ve znaku měli kozí hlavu. Do roku 1510 náležela ves s tvrzí a poplužním dvorem pánům z Loučeně. Poslední z nich byl Zdeněk Loučeňský z Kopidlna. Od roku 1510 patřila Loučeň ke hradu Kunstberku u Křin ce, pánům Křineckým z Ronova. Jindřich Křinecký a Zdislav Křinecký obnovili loučeňskou tvrz.
V roce 1612 se dostala tvrz, dvůr, ves Loučeň, dvůr a ves Studečky, vsi Patřín, Jizbice a Jíkev do vlastnictví Václava staršího Berky z Dubé a Lipého na Bezdězi. Tento velmi bohatý český šlechtic patřil k českým stavům a byl odpůrcem císaře Ferdinanda II. Po bělohorské bitvě r. 1620 odjel ze země. Jeho zabavené statky výhodně koupil v roce 1622 Adam hrabě z Valdštejna. Směnou různých statků vzniklo velké panství dobrovicko-loučeňské (a udrželo se jako jeden celek až do roku 1939). Adam z Valdštejna se těšil velké přízni u císaře Ferdinanda II. Sám byl ve věcech náboženských velmi snášenlivý a na svých statcích poddaným pro víru neubližoval. Když zemřel, byly jeho statky rozděleny mezi jeho syny na čtyři bratrské díly. Do třetího dílu patřilo panství dobrovickou-loučeňské a připadlo Maxmiliánu hraběti z Valdštejna.
Hrůzy třicetilé války se převalily přes Loučeň a okolní vesnice tak jako přes většinu osad na Nymbursku a zanechaly po sobě nesmírné škody. Celý nymburský okres byl stálým vojenským táborem. Místa se dobývala, obsazovala a pustošila všemi vojsky. Hlavní nepřátelské vpády byly od Sasů, kteří vydrancovali města Nymburk a Mladou Boleslav. O několik let později sem přišli Švédové, mnoho lidí pobili a neušetřili ani těch, kteří se ukryli v nymburském kostele. Po Švédech přišli zase císařští, pak opět Sasové a po roce zase Švédové. Válka skončila až mírem vestfálským roku 1648. A po válkách došlo k utužení poddanství, roboty a pronásledování nekatolíků. V roce 1654 došlo v Čechách k prvnímu soupisu poddaných a jejich půdy, dobytka i provozovaných živností. Soupis dostal název „Berní rula“. Po válečných hrůzách zbyl na Loučeni pouze 1 sedlák a 11 chalupníků, na Patříně zbylo 14 pustých usedlostí, ve Studečkách 1 sedlák, 2 chalupníci a 1 pustá chalupa a ve Studcích zůstaly 4 osedlé a 4 pusté statky a 6 chalup. Většina poddaných odešla ze země pro své evangelické vyznání.
18. století – doba baroka
Na místě zchátralé středověké tvrze začal v letech 1704 – 1713 Karel Arnošt hrabě z Valdštejna stavět barokní zámek. Při zámku byla postavena zámecká kaple, přebudovaná na kostel Nanebevzetí Panny Marie. Karel Arnošt byl komořím císaře Leopolda a zastával řadu dalších významných úřadů. Zemřel těsně před dokončením stavby zámku v roce 1713 a panství převzala jeho dcera Eleonora hraběnka z Valdštejna. Eleonora odevzdala statky své jediné dceři Marii Anně z Valdštejna. Ta se provdala za Josefa knížete z Fürstenberka a tím přešlo panství dobrovicko-loučeňské na rod Fürstenberků. Marie Anna byla žena energická, přísná a báli se jí nejen poddaní, ale i úředníci. Za jejího panování zavládl pořádek v úřadech i ve věcech obecních. V roce 1756 převzal po matce panství Karel Egon kníže z Fürstenberka.
V 18. století byly všechny školy v moci církve a pod patronátem vrchnosti. V Loučeni byla škola od roku 1765. Loučeňský kníže Karel Egon měl pochopení pro rozvoj školství a všemožně ho podporoval a zlepšoval. Stát začal o školy pečovat až od roku 1775, kdy byl vydán školní řád a zavedena povinná školní docházka.
Život poddaných na loučenském panství za vlády Karla Egona knížete z Fürstenberka nebyl přehnaně krutý, jako na jiných panstvích a tak se na zdejším panství neprojevila v roce 1775 nevolnická povstání. Kníže Karel Egon navíc napsal památný spis o postavení českého nevolníka, rozšířil panství o statek Vlkavu, který koupil od hraběte Harracha, opravil vlkavský zámek a dal při něm postavit pivovar. Josefínskými patenty bylo v roce 1781 zrušeno nevolnictví a dána náboženská svoboda. Život na Loučeni v době josefínských dekretů líčí spisovatel V. B. Třebízský ve své povídce „Farář loučeňský“ v I. díle povídek „Pod doškovými střechami“.
Konec 18. století byl poznamenán napoleonskými válkami. V jedné z bitev padl bratr loučeňského knížete Karla Egona generál Karel Boromeus kníže z Fürstenberka. Jeho vojenskou činnost připomíná v lese pomníček Helma z roku 1796 a jeho úmrtí pomníček Anděl smrti u Boží vody, který dala postavit vdova Eliška z Fürstenberka, rozená Thurn Taxisová.
Demografické údaje
MĚSTYS Loučeň
Za Poštou 97, Loučeň, 28937, Loučeň
Osoby
- p. Peterková Marta, starosta
Kontakty
- 325 585 283
- ou@loucen.cz
- www.loucen.cz
Vlajka
