Obec Kuničky leží východně od Doubravice na panství rájeckém. Kdy založena byla a kdo jejími pány bývali, není známo. Přifařena byla a jest k Doubravici.

Hledat firmy v obci Kuničky, část obce Kuničky
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Živé firmy v obci Kuničky, část obce Kuničky 7 firem

OBEC Kuničky - Kuničky č. 47

BOMITA s.r.o. - Kuničky č. 96

TRANSLOG & WEBRA SOLUTION s.r.o. - Kuničky č. 105

FILOUŠ MAREK-MALBY A NÁTĚRY - Kuničky č. 27

COOP Kuničky - Kuničky č. 95

KARANDYSZEWSKÝ JIŘÍ - Kuničky č. 59

WEBRA SOLUTIONS - Kuničky č. 105

Historie obce Kuničky celá historie

Obec Kuničky leží východně od Doubravice na panství rájeckém. Hraničí svými pozemky na východě s Němčicemi a Žďárem, na západě s Doubravicí a Holešínem, na jihu s Rájcem a Karolínem, na severu s Újezdem a Boskovicemi; přísluší k politickému okresu boskovickému a k soudnímu okresu blanenskému. Kdy založena byla a kdo jejími pány bývali, není známo. Přifařena byla a jest k Doubravici.

Dle doslechu měli snad páni velkostatku rájeckého v místech těch, kde nyní stávají Kuničky ohradu pro výchov koní a hříbat, od toho snad název Kuničky. Obyvatelé kuničtí živili se vždy hlavně orbou, řemeslem a nádenictvím. Když železné doly a hutě na panství rájeckém a blanenském byly založeny, měli zdejší obyvatelé dobrý výdělek dovážením dřevěného uhlí do železných hutí, jakož i řemeslníci, kováři, slévači, zedníci, tesaři a měli hojnou práci v těchto hutích.

Kolem r. 1873 počaly doly a hutě železné klesati, jakož i z nedostatku dřevěného uhlí počalo se užívati uhlí kamenného, drahou dováženého a tím vedlejší výdělky jak rolníků, tak řemeslníků a nádeníků nápadně klesaly. Od té doby je mimo hlavní živnost orby, vedlejším zaměstnáním nádenictví při parní pile v Rájci, jakož i nádenictví při polním hospodářství velkostatku rájeckého; též mnoho žemeslníků je zaměstnáno v železárnách v Blansku. V zimní době mnoho obyvatelů poráží stromy v panském lese. Blahobytu v této malé obci nebylo snad nikdy.

Demografické údaje

Soubory cookies umožňují správné a úplné používání webových stránek

Další informace zobrazíte kliknutím na Informace o cookies.