Kostel sv. Martina: odkaz zaniklé vsi Památku, která se nachází jihozápadně od městečka Ronova nad Doubravou a asi 2 kilometry od Kněžic, opřádá mnoho pozoruhodností.

Hledat firmy v obci Kněžice
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Živé firmy v obci Kněžice 3 firmy

OBEC Kněžice - Kněžice č. 33webFotografie u firmy

Kostel sv. Martina: odkaz zaniklé vsi Památku, která se nachází jihozápadně od městečka Ronova nad Doubravou a asi 2 kilometry od Kněžic, opřádá mnoho pozoruhodností.

FARMING CZ - Kněžice č. 61

KPK CZECH KOVO s.r.o. - Kněžice č. 38

Historie obce Kněžice celá historie

Písemná zmínka o existenci Kněžic je z roku 1437, ale kdy a jak se dostali do zdejší krajiny poprvé lidé, kdo si tu zřídil prvé obydlí, kdo a jak založil naši osadu, není známo.

Jméno poukazuje na kněze – Kněžice patřívaly knězům kláštera Vilémov. Bývaly tedy kněžským panstvím.

Písemných památek o starých Kněžicích nemáme a ústního podání se nedochovalo, protože za válečných dob byla zdejší krajina několikrát zpustošena, vesnice vypáleny, obyvatelstvo rozplašeno a vyhubeno. Některé osady byly časem znovuzřízeny, některé úplně zanikly. Zmizely Bošice, které se původně rozkládaly na potůčku k Biskupicům.

Po osadě Stusyně, která byla v jedenáctém století vypálena, zbyl kostel u sv. Martina s kněžickým hřbitovem. Na opačném břehu Doubravy stihl podobný osud Protivany.

Ale přece nám zbylo po starých časech alespoň něco. Je to Libická (Liběcká) stezka, dnes již bohužel také zpustošena, rozorána bezohledností při zcelování pozemků JZD.

Stezka, po níž se jezdilo od 8.století až do 12.století z Čech na Moravu.

Kostel Sv.Martina je významná románská památka z 13.století, zapsaná v seznamu kulturních památek ČR.

Demografické údaje

Soubory cookies umožňují správné a úplné používání webových stránek

Další informace zobrazíte kliknutím na Informace o cookies.