Obec Okřesaneč se nachází v okrese Kutná Hora, kraj Středočeský, asi 10 km jihovýchodně od města Čáslav. Vesnice je prý pojmenována podle toho, že se tam těžil kámen a od slova křesati kamenem.

Hledat firmy v obci Okřesaneč
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Živé firmy v obci Okřesaneč 4 firmy

OBEC Okřesaneč - Okřesaneč č. 8Fotografie u firmy

MOTOREST NA PÍSKU - Okřesaneč č. 48

EUROOIL Golčův Jeníkov - Okřesaneč č. 117

VANČUROVÁ ZDEŇKA - Okřesaneč č. 83

Historie obce Okřesaneč celá historie

První zmínka o existenci sídla je z 1. poloviny 13. století, je však pravděpodobné, že existovalo již dříve, bohužel zaniklo beze stopy. Dokládá to kostel svatého Bartoloměje, jehož první zmínka se datuje od roku 1352. Jedná se o stavbu pozdně románského stylu s některými gotickými prvky a renesanční věží. Původně zde byly dva zvony, jeden z roku 1519 a druhý z roku 1638.

Starší část obce se rozkládá podle potoka zvaného Vejrovka a náves je u kostela. Nová část je od kostela v mírném stoupání, zvaná „Ve Vilách“. V současností má obec 119 čísel popisných, z nichž jedna třetina slouží k rekreaci. Trvale tu žije 185 obyvatel, z toho 30 dětí ve věku do patnácti let.

Obec dříve spadala pod Hostovlice, odloučení se datuje na 1. leden 1956.

V obci jsou činné dva spolky: Sbor dobrovolných hasičů Okřesaneč a Tělovýchovná jednota Sokol Okřesaneč.

Na ukončení masopustu se pořádá tradiční maškarní průvod, zakončený taneční veselicí. Dále pořádáme Dětské dny, Mikulášské besídky a Čarodějnice pro děti. V průběhu roku se též v místním pohostinství konají různé taneční zábavy - např. již zmíněná maškara, velikonoce, stavění máje, kácení máje, dožínky, atd.

V letošním roce jsme poprvé pořádali „Setkání seniorů“. Na toto setkání byli pozváni hosté z Policie ČR, kteří občany informovali o nebezpečí.

Dále z Městského muzea v Čáslavi, kde nám paní Šanderová připravila velmi pěknou přednášku o historii obce. Pan Sova poučil občany o první pomoci. A nakonec zahrála hudba p. Vágnera.

Demografické údaje

Soubory cookies umožňují správné a úplné používání webových stránek

Další informace zobrazíte kliknutím na Informace o cookies.