Obec leží nad údolím řeky Dyje, protékající tu směrem k Vranovu nad Dyjí obzvláště členitým meandrovitým kaňonem. Název obce je snad svázán s osobním Chval, původně Chvaletice, německý název zněl Chwallatitz. Historicky první zmínkou je v roce 1498 l

Hledat firmy v obci Chvalatice
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Živé firmy v obci Chvalatice 2 firmy

OBEC Chvalatice - Chvalatice č. 72Fotografie u firmy

PINTERA TOMÁŠ-TRUHLÁŘSTVÍ - Chvalatice č. 11

Historie obce Chvalatice celá historie

Obec leží nad údolím řeky Dyje,protékající tu směrem k Vranovu nad Dyjí obzvláště členitým meandrovitým kaňonem. Název obce je snad svázán s osobním Chval,původně Chvaletice,německý název zněl Chwallatitz.

Historicky první zmínkou je v roce 1498 listina krále Vladislava II. o potvrzení vlastnictví bítovského hradu a všeho příslušenství Burjanu Bítovskému z Lichtemburka.

Vlastní polohou není obec umístěna na místě nejlepším a nejvýhodnějším.Býval tu značný nedostatek čisté pramenité vody a pravděpodobně z důvodu šetření míst poskytující ornou půdu museli dřívější majitelé umístit svá obydlí,zvláště v nejstarších dolních částech obce,do neschůdných a příkrých svahů.

V roce 1574 dala bítovská vrchnost chvalatickým právo volného nakládání s vlastnictvím.V obci výhradně zemědělského charakteru byl ještě lihovar.Matrika je vedena od roku 1785.

Velký požár roku 1811 zničil celou obec,včetně školy a fary.

Kolem roku 1900 byla obec obydlena převážně německým obyvatelstvem,jehož počet se pohyboval kolem 540 osob,včetně české menšiny čítající 63 osob.

Farní kostel zasvěcený Nalezení svatého Kříže byl vystavěn v roce 1750.U kostela se nachází památník obětem války a hřbitov.

Roku 1939 byla obec zabrána Velkoněmeckou říší a teprve roku 1946 navráceny ČSSR.

Obec nikdy nebyla obcí německou i když až do roku 1945 převažovalo obyvatelstvo německé.

Demografické údaje

Soubory cookies umožňují správné a úplné používání webových stránek

Další informace zobrazíte kliknutím na Informace o cookies.