Vysočany (německy Wissokein) jsou obec v okrese Znojmo v Jihomoravském kraji, 28 km severozápadně od Znojma. Sousedními obcemi sídla jsou Dešov, Korolupy, Bítov, Oslnovice, Zblovice a Kostníky.

Hledat firmy v obci Vysočany
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Živé firmy v obci Vysočany 2 firmy

OBEC Vysočany - Vysočany č. 14Fotografie u firmy

ROB SOFT s.r.o. - Vysočany č. 47

Historie obce Vysočany celá historie

V roce 1790 zde žilo 176 obyvatel ve 34 domech, v roce 1834 ve 30 domech 224 obyvatel. Počet občanů kolísa, 19. století kolem 200, maxima dosáhne v první polovine 20. století, v roce 1930 byl nejvyšší počet 293. Po tomto roce až do současnosti neustále klesal, nyní má obec 115 obyvatel. Výklad o původu názvu obce je dvojí. Podle Dr. Dvorského znamená obyvatele osady Vysoké, starší název měl být tehdy Vysočané.

Podle německého názvu Wisockin se usuzuje, že původní jméno bylo Vysoká, po zpustošení a novém osídlení dostala jméno podle obyvatelů. Druhý výklad vyplývá z umístění obce, jejiž poloha přímo pod Starým Bítovem před napuštením vodní nádrže byla ještě výraznejší tedy Vysočany. První písemná zmínka o obci je podle statistických údajů z roku 1498, kdy král Ladislav II. Vysočany spolu s hradem Bítov, jakýto je příslušenstvím, propouští se svazku lenního a daruje jako osobní dědictví Burjanovi Bítovskemu z Lichtenburska. Ješte před tím byl však ve Vysočanech lán pole majetkem oltáře sv. Vavřince v Bítově, který roku 1424 kaplan Ješek postoupil sedláku Janu Mertovi ještě se dvěma nivami a kopcem porostlým lesem kromě louky pod Hlubokým žlebem.

Demografické údaje

Soubory cookies umožňují správné a úplné používání webových stránek

Další informace zobrazíte kliknutím na Informace o cookies.