Obci dominuje zámek - dvoukřídlá patrová budova na půdorysu písmene L. Místní tvrz byla založena vladykou Sezemou z Malšína v druhé polovině 14. století a v první polovině 16. století byla přestavěna na renesanční zámek.

Hledat firmy v obci Chříč
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Živé firmy v obci Chříč 6 firem

ČESKÁ POŠTA Chříč - Chříč č. 26

OBEC Chříč - Chříč č. 26Fotografie u firmy

MŠ Chříč - Chříč č. 66

HEALTH DETOX - Lhota č. 72, Chříč

PIVOVAR CHŘÍČ s.r.o. - Chříč č. 2

REKREAČNÍ STŘEDISKO MACHŮV MLÝN - Lhota č. 3, Chříč

Historie obce Chříč celá historie

První dochovaná zmínka o Chříči pochází z roku 1318. Zdejší tvrz byla založena vladyckou rodinou v druhé polovině 14. století. V minulosti byla obec střídavě v poddanství hradů Krašova a Křivoklátu. Během své historie prošla rukama řady majitelů, mezi nejvýznamnější z nich patří rod Lažanských z Bukové a Týřovských. V Chříči postupně vznikla fara, mlýny, pivovar, lihovar, škola, poštovní úřad, lékařská ordinace, obchody a řemeslnické dílny, stala se tak přirozeným centrem nevelkého chříčského panství. V první polovině 16. století byla zdejší tvrz přestavěna na renesanční zámek. Později, ve druhé polovině 18. století, když zámek získal ústav šlechtičen, byl celý areál upraven do barokní podoby.

Roku 1767 byla postavena zámecká kaple, ze stejného roku pochází také socha sv. Jana Nepomuckého, stojící na hranolovém soklu u křižovatky cest východně od vsi. V roce 1820 na zámku vypukl požár, po kterém bylo odstraněno jedno z jeho křídel. Svou pozici lokálního centra si Chříč udržela až do 20. století. Rozpadem panství však poklesl i význam obce. Po druhé světové válce pak postupně zanikla všechna řemesla, zrušen byl také pivovar a lihovar. Hlavním zdrojem obživy místních obyvatel se tak nakonec stalo zemědělství.

V současnosti v Chříči žije 238 stálých obyvatel, značná část usedlostí slouží k rekreaci. Obci dominuje zámek - dvoukřídlá patrová budova na půdorysu písmene L. V těsné blízkosti zámku byl vystavěn kostel sv. Jana Nepomuckého, nad jeho průčelím je vztyčena věž s jehlancovou střechou. V obci jsou dva obchody, škola, mateřská škola, knihovna, závodní dráha motokrosu, kadeřnictví, lékařská ordinace, restaurace, bistro, návštěvníci tu mají možnost ubytování. Většina obyvatel pracuje v zemědělství a lesnictví, někteří jsou zaměstnáni ve službách, škole, školce, malé výrobní firmě Monteko a další za prací dojíždí. Dopravní spojení je zajištěno autobusy z blízkých Kožlan a Kralovic. Zdejší oblast je pro svou krásnou přírodu a klidné prostředí vhodná pro krátkodobou i delší rekreaci. K vidění je zde mimo jiné největší tisový háj ve střední Evropě, zajímavá sprašová stěna a romantické údolí Javornice a Berounky. Ke Chříči přináleží také malebná osada Lhota, ve které se nachází řada památkově chráněných stavení.

Použitá literatura: Bukačová, I., Fák, J., Foud, K. Historicko - turistický průvodce č. 6 Severní Plzeňsko I. Domažlice a Plzeň 1996

Mikroregion Kralovicko. Reklama Fryček 2000

Současnost a Historie - Plzeň Sever

Demografické údaje

Soubory cookies umožňují správné a úplné používání webových stránek

Další informace zobrazíte kliknutím na Informace o cookies.