Hledat firmy v obci Beňov
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Firmy v obci Beňov
Posledně opravené/vložené firmy:zobrazit více

ZŠ A MŠ Beňov - Beňov č. 73webFotografie u firmy

MŠ Beňov - Beňov č. 33

ZÁCHRANNÁ BRIGÁDA KYNOLOGŮ - Beňov č. 93

Historie obce Beňov celá historie

První historický záznam o obci se váže k roku 1365. Jméno obce prý vzniklo z osobního zájmena byn, jehož nositel se uvádí jako svědek již na jedné listině z roku 1130. Dále následně jako HAHRAD " DE BINON " pak v listinách z roku 1318 a 1322, následně pak v Zemských deskách z roku 1365 se píše záznam o obci jako BÍNOV a českých listiných jako BEYNOW.

Záznam který se váže také k obci Beňov je opuštěná ves Běškovice či Běšovice severně od obce Beňov na trati Běškovska. Tato obec měla stejné dějiny jako obec Beňov a také i stejnou vrchnost. Zánik obce se váže k době Husických tažení a válek. Pozemky byli přičleněny k Beňovu, jehož obyvatelé dávali určitý poplatek za jejich užívání

Roku 1564 za doby Vratislava z Perštýna byli platy z " Běškovska " zvláště počítány a Běškovsko bylo rozděleno na 28 stejných padělků a tehdejší dvůr Bískovský na 28 újezdů.

Dále pak k historii vodního mlýna v Beňově, zde byl nalezen mlýnský kámen s datem "ANNO 1226 " jedná se zřejmě o založení tohoto objektu.

Nákres osady a obce Bejnova okresu Přerovského z roku 1867 od Andreje Ginthera - stavitele, dokument byl nalezen při opravě a rekonstrukci muzea arcibiskupa A.C.Stojana v srpnu roku 2007. Originál je zarámován a uložen v zasedací místnosti obce Beńov.

Roku 1964 se Beňov sloučil s malou obcí Prusy, která je od té doby jeho místní částí. Obec Prusy leží ve vzdálenosti 1 km severovýchodně od Beňova. Obec Beňov má 213 čísel popisných a 610 obyvatel. Obec Prusy má 29 čísel popisných a 70 obyvatel.

OBEC Beňov

Sídlo úřadu

Beňov č. 3, 75002, Přerov 2

Osoby

  • p. Pitner Ivo, starosta

Kontakty

2 části obce: