Ivanovice na Hané jsou město s bohatou historií. Prošly rukama velkým množstvím majitelů od rytířského řádu sv. Jana Jeruzalémského až po císařskou rodinu Habsburků. Je zde barokizovaný kostel svatého Ondřeje, zámek postavený na začátku 17. století.

Hledat firmy v obci Ivanovice na Hané, ulice Horní Valy
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Nabídka práce v okolí 30 km 499 firem

PENZION & PIZZERIE U MASSIMA - Víta Nejedlého 454/34, Dědice, Vyškov7,94 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Penziony, ubytování v soukromí

ČD BUS a.s. - Jiřího Wolkera 416/1, Vyškov-Město, Vyškov7,98 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Autobusová doprava - pravidelná

VYŠKOVSKÁ PEKÁRNA - Jiřího Wolkera 416/1, Vyškov-Město, Vyškov7,98 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Potraviny, smíšené zboží - maloobchod

ROSTEX VYŠKOV, s.r.o. - Brněnská 509/11a, Vyškov-Město, Vyškov8,01 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Zámky, klíče, kování, nože

MŠ Mořice - Mořice č. 18,03 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Mateřské školy a jesle

VELITELSTVÍ VÝCVIKU-VOJENSKÁ AKADEMIE - Víta Nejedlého ul., Vyškov-Město, Vyškov8,20 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Vysoké školy a univerzity

AUTOSKLO HLEĎA - Na Hraničkách 393/15, Vyškov-Město, Vyškov8,20 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Zabezpečovací zařízení - auto, moto

VYŠKOVSKÁ PEKÁRNA - Na Hraničkách 393/15, Vyškov-Město, Vyškov8,20 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Potraviny, smíšené zboží - maloobchod

UNIVERZITA OBRANY-ÚSTAV OCHRANY PROTI ZBRANÍM HROMADNÉHO NIČENÍ - Víta Nejedlého ul., Vyškov-Předměstí, Vyškov8,21 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Vysoké školy a univerzity

ÚJEZDNÍ ÚŘAD VOJENSKÉHO ÚJEZDU Březina - Víta Nejedlého 692, Dědice, Vyškov8,25 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Úřady vojenských újezdů

ČESKÁ POŠTA 3 Vyškov - náměstí Svobody 19/11, Dědice, Vyškov8,38 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Pošty

RESTAURACE NA SOKOLOVNĚ - náměstí Svobody 22/17, Dědice, Vyškov8,40 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Restaurace

POTRAVINY HOANG DO DUC - Maxima Gorkého 554/4, Dědice, Vyškov8,46 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Potraviny, smíšené zboží - maloobchod

ŠTĚPÁN PAVEL - náměstí Svobody 27/27, Dědice, Vyškov8,49 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Sběrné suroviny

ZŠ A MŠ Vyškov - Sídliště Osvobození 682/56, Dědice, Vyškov8,58 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Základní školy

NEMOCNICE VYŠKOV - Purkyňova 235/36, Nosálovice, Vyškov8,74 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Nemocnice, polikliniky

LÉKÁRNA-NEMOCNICE VYŠKOV - Purkyňova 235/36, Nosálovice, Vyškov8,74 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Léčiva, speciální přípravky - prodej

SOCIÁLNÍ SLUŽBY VYŠKOV - Purkyňova 235/36, Nosálovice, Vyškov8,74 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Domovy, ústavy

VYŠKOVSKÁ PEKÁRNA s.r.o. - Brněnská 484/31a, Vyškov-Město, Vyškov8,82 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Pekárny

HESTEGO a.s. - Na Nouzce 470/7, Vyškov-Město, Vyškovweb9,10 km

1 pracovní pozice   firma působí v oboru: Obráběcí stroje, technologie

Historie obce Ivanovice na Hané celá historie

Ivanovice byly založeny někdy kolem roku 950. Ve starých listinách jsou Ivanovice na Hané uváděny různě. V latinském zápise zemských desek z roku 1349 je psáno Eywanovicz. Na jiném místě z roku 1389 je psáno v zemských deskách Ewanovicz. Původ jména tedy pravděpodobně pochází od prvních obyvatel nazývaných Evanovici podle hlavy rodiny Evana, jenž toto místo osídlil.

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1183. Prvními historicky doloženými majiteli ivanovického panství byli johanité. Johanité si Ivanovice velmi oblíbili a jejich velkopřevor Jindřich z Neuhauzu jim dal v roce 1302 mnohé privilegia. Vláda johanitů byla pro Ivanovice obdobím velkého rozkvětu. Městečko v tuto dobu mělo vlastní soud včetně práva hrdelního. Tehdejší purkmistr rychtář, mladší purkmistr a čtyři konšelé rozhodovali nezávisle na panské vrchnosti. Na ivanovickém náměstí prý stával pranýř a za mostem přes Hanou šibenice (poslední poprava byla provedena v roce 1747).

V roce 1425 císař Zikmund Lucemburský veškerý majetek johanitů zastavil ve prospěch Haška z Valdštýna, a ten jej obratem prodal Mikuláši z Vojslavic. Od něho jej odkoupili opět johanité. Avšak již v roce 1446 ivanovické panství johanité zastavili brněnskému měšťanovi Michalovi Kunigsfelderovi, který pak začal užívat přídomek z Ivanovic.

Po smrti Michala Kunigsfeldera v roce 1450 se ujali jeho majetku vdova Markéta a zeť Štěpán Lang. Po Langově smrti se jeho žena Kateřina znovu provdala, tentokrát za zámožného měšťana Hanuše Ryšana, na kterého bylo ivanovické panství zastaveno do 21. srpna 1456.

V roce 1480 byl majetek opět v držení johanitů, kteří jej v roce 1490 prodali varadínskému biskupovi a správci olomoucké diecéze Janu Filipcovi. Tím skončilo téměř třísetleté vlastnění Ivanovic na Hané johanity.

V roce 1492 dal biskup Jan Filipec Ivanovice a Orlovice Janu z Kunovic, který tu roku 1496 založil nový špitál s nadací (tato nadace zanikla za třicetileté války).

Roku 1503 se panství dostalo do rukou Jindřichu Kropáči z Nevědomí. Ivanovice si poté stěžovaly u zemského soudu, protože Jindřich Kropáč začal zvyšovat platy a roboty. Soud rozhodl roku 1513, že platy a roboty nemají být zvyšovány.

Po smrti Bohuše Kropáče roku 1536 se panství rozdělilo mezi dědice. Panství znovu spojil až Beneš z Pražma roku 1565. V první polovině 16. století byl rozšířen počet trhů v městečku. Vladislav Jagellonský dal roku 1507 Ivanovicím výroční trh s frejunkem a roku 1547 Ferdinand I. povolil konání třetího výročního trhu v úterý po svatém Duchu.

Po Beneši z Pražma zdědil panství jeho syn Petr, který veškerý majetek úplně zadlužil a roku 1591 beze stopy zmizel. V následujících letech panství skoupil zemský hejtman hrabě Hynek z Vrbna.

Po roce 1596 majetek převzal rod Bukůvků z Bukůvky, kteří zde roku 1608 začali stavět v renesančním slohu zámek. Tuto stavbu provedl mistr Antonín Pariz z Brna s pomocí kamenického mistra Jana Foncuna. Páni z Bukůvky panství drželi až do roku 1623, kdy jej Bernard Bukůvka z Bukůvky prodal Jindřichu Šlikovi z Pasauna a Lokte. Rok na to zachvátil Ivanovice veliký požár, který zničil skoro celé městečko, radnici i s pozemkovými knihami a listinami. V roce 1635 Šlik prodal vše zpět Bernardovi z Bukůvky, který tu zůstal až do své smrti v roce 1643. Poté bylo panství v držení hrabat Martiniců.

Během třicetileté války bylo městečko několikrát po sobě vypleněno vojáky. Naposledy vpadli do městečka Švédové, kterým odolal jen zámek. Z tohoto útoku zbyla v zámecké zdi dělová koule, kterou je tam možné vidět i dnes. Městečko z třicetileté války vyšlo velmi zuboženě. Tehdy byli obyvatelé pod nátlakem nuceni prodávat své majetky (polnosti a domky) panstvu z velkostatku.

Nástupcem hrabat Martiniců se stal v roce 1662 Mikuláš Pazman z Panasu (zakladatel hřbitova Za branou, na kterém se pohřbívalo až do roku 1941).

Mikuláš Pazman z Panasu ivanovický statek prodal Karlu Jindřichu ze Žerotína, který držel panství rodu do roku 1702. Tehdy Ivanovice koupil hrabě Jan Zikmund z Rottalu, jenž se zasloužil opravou zámecké věže. V té době patřilo k ivanovickému hrdelnímu právu 26 obcí.

Pánové ze Žerotína prodali v roce 1719 Ivanovice rodu Přepyských z Rychemberka, za nichž bylo na náměstí postaveno sousoší svatého Floriána. V roce 1765 byl Jan Václav Přepyský z Rychemberka na ivanovickém zámku zavražděn, jeho dědicem se stal hrabě z Pražma, jenž záhy zemřel, a tak přešlo celé panství zpět do rukou baronského rodu z Bukůvky.

V letech 1788 a 1791 zachvátily Ivanovice dva velké požáry, při nichž shořelo 81 domů i s radnicí a významnými listinami. Dalším majitelem se stala hraběnka Jana z Auerspergu, která se po ovdovění v roce 1795 provdala za markýze Františka Josefa z Lusignan. Oba jsou pohřbeni ve hřbitovní kapli Za branou, kterou k tomuto účelu nechali roku 1824 postavit.

Po smrti markýze Františka Josefa z Lusignan bylo celé panství prodáno arcivévodovi Ferdinandu Österreich-d'Este, který nechal kolem zámku v roce 1840 zbudovat zámecký park. Za jeho držení panství byla v dubnu roku 1848 zrušena robota a byly sjednány smlouvy o výkupu roboty.

Po roce 1848 začal v městečku čilejší hospodářský ruch a v roce 1850 povolila vláda Ivanovicím čtvrtý výroční trh, zavedla při týdenních trzích trhy dobytčí a povolila trhy na koně.

Dne 19. ledna 1909 byly dekretem císaře Františka Josefa I. Ivanovice povýšeny na město a dne 22. 10. 1909 c.k. ministerstvo vnitra povolilo změnu názvu města z Ivanovic na Ivanovice na Hané. Stalo se tak za starostování Františka Hanáka, jenž spravoval obec od roku 1899 až do roku 1919.

Posledním majitelem byl bavorský král Ludvík III. se svou manželkou Marií Terezií d´Este, a to až do konce první světové války.

Koncem roku 1919 byly provedeny obecní volby podle nově vydaného československého zákona a starostou byl zvolen Rudolf Havlík. Nacistická okupace během druhé světové války si vyžádala 50 obětí, z čehož bylo 44 Židů. Ivanovice byly osvobozeny 29. dubna 1945. Po nástupu komunismu k moci v roce 1948 proběhlo několik neúspěšných pokusů o založení JZD. Založeno bylo až v roce 1950 a obhospodařovalo 624 hektarů půdy.

Po roce 1989 docházelo k rozvoji města podobně jako u jiných obcí a měst v regionu. Než se Ivanovice staly městem, byly převážně obcí zemědělsko-řemeslnickou. Prvním velkým průmyslovým podnikem byla sladovna firmy Milschpeiser a Katscher založená v roce 1871. Zaměstnávala 120 dělníků a řadila se mezi největší v zemi. Dalším významným podnikem byla továrna zemědělských strojů Jana Šmída, jež vznikla ze zámečnické dílny v roce 1859 a roku 1928 již měla 80 zaměstnanců. Před druhou světovou válkou byly ve městě dvě cihelny, závod na výrobu perleti, textilní závod Egrova (později přebudován na OP Prostějov pobočka Ivanovice), dva mlýny (již zaniklé), továrna na výrobu elektrických motorů a Státní diagnostický a seroterapeutický ústav na výrobu očkovacích látek proti zvířecím nákazám (dnešní Bioveta, a. s.).

Demografické údaje

Soubory cookies umožňují správné a úplné používání webových stránek

Web používá nezbytné cookies pro jejich fungování. Se souhlasem jsou zpracovávané preferenční a statistické cookies, které slouží pro zapamatování nastavení a měření návštěvnosti. Další informace zobrazíte kliknutím na Informace o cookies. Podrobnou úpravu můžete provést kliknutím na “Vlastní nastavení”. Své preference můžete kdykoliv změnit a souhlas odvolat kliknutím na “Cookies” v zápatí stránky. Volba pouze nezbytných cookies může mít vliv na funkčnost a výkon stránek.