Mezi nejvýraznější dominanty se řadí hrady a barokní jednolodní kostel svatého Vavřince z roku 1780. Za návštěvu však stojí i kostel svatého Rocha, pomník Jana Husa či poslední socha známého sochaře Levého, která je umístěna na hřbitově.

Hledat firmy v obci Žebrák
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Posledně opravené/vložené firmyzobrazit více

WIEGEL ŽEBRÁK ŽÁROVÉ ZINKOVÁNÍ s.r.o. - Za Dálnicí 509, Žebrák

APOLLO METAL, spol. s r.o. - Za Dálnicí 509, Žebrák

TIPSPORT Žebrák - Náměstí, Žebrák

Historie obce Žebrák celá historie

Historie středověkého královského komorního města Žebrák je stará více než 600 let. První písemně doložené datum o Žebráku pochází z roku 1280. Archeologické výzkumy však potvrzují, že toto území bylo osídleno již v 5.tisíciletí před naším letopočtem, kdy v západní části města existovala rozlehlá osada kmene s volutovou keramikou a v polovině 4.tisíciletí př.n.l. ji vystřídal lid s keramikou vypíchanou. V době laténské, někdy kolem 1.stol. př.n.l. se zde usadili Keltové. Nejstarší nálezy po slovanském osídlení pocházejí z 9. století.

Osada Žebrák byla založena pravděpodobně v 2. pol. 12. století. Ve 13. století se stal Žebrák již rušným tržištěm a známým místem na obchodní stezce, která odnepaměti spojovala Prahu s Plzní a pokračovala dále do Bavor. Většího rozmachu se městu dostalo od 14. století za vlády Lucemburků, kdy král Václav IV. povýšil Žebrák 7. ledna 1396 na město. K nejlepším dobám města však patří 16. století a léta další, kdy Žebrák získává řadu městských práv. 18. století patří k období, kdy Žebrák svými osobnostmi vstupuje do doby národního obrození. Léta 19.století jsou charakterizována rozvojem spolkové činnosti, v níž přední místa zaujímají "Spolek divadelních ochotníků" (od roku 1812), "Sokol" (od roku 1869), "Slovanská lípa" (1848), pěvecký spolek "Hlahol" (1864) a další. V tomto období jsou též položeny základy budoucímu průmyslovému rozvoji města ( v r. 1872 vzniká z původní zámečnické dílny pozdější strojírenský závod firmy Volman, dnes INTOS spol. s r.o.) V blízkém okolí města se nacházejí zříceniny středověkých hradů Žebrák a Točník.

Demografické údaje