Hledat firmy v obci Zbraslav
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Posledně opravené/vložené firmyzobrazit více

PCM INTERNATIONAL SE SE - Březina 454, Zbraslav

LÉKÁRNA PANSKÝ DŮM s.r.o. - Komenského 105, Zbraslavweb

OBEC Zbraslav - Komenského 105, Zbraslav

Historie obce Zbraslav celá historie

První zpráva o Zbraslavi pochází z roku 1222 a řadí naši obec mezi nejstarší v brněnském kraji. Naši prapředkové založili osadu v mírně zvlněném prostoru chráněném rozsáhlými lesy. Není vyloučeno, že zde v předhistorické době žily keltské nebo germánské kmeny.

Ve 13. století se objevují zprávy o Zbraslavi v zemských moravských deskách, a to ve věcech majetkoprávních, církevních, poddanských a generačních týkající se mocného rodu pánů ze Zbraslavi a Kunštátu. První kroniku o Zbraslavi v českém jazyce napsal nadučitel Václav Čech. Pojednává v ní o historii obce, o učitelských poměrech 19. století a o prusko-rakouské válce v roce 1866.

Dalším zdrojem historie je obecní kronika. Na základě zákona ze dne 30. ledna 1920, č. 80 Sbírky zákonů a nařízení jest povinna každá obec poříditi svým nákladem pamětní knihu obecní. Dle nařízení vlády republiky ze dne 9. července 1921 pořídila obec Zbraslav tuto knihu. Kronikářem se stal František Bílek, řídící učitel zdejší školy. V současné obě se píše 4. díl obecní kroniky. Tři předchozí díly jsou uloženy v archívním depozitáři v Rajhradě.

Demografické údaje