Roku 1833 nechala Mariana Šumanová, vdova po zdejším hostinském, na vlastní náklady postavit zděnou zvonici, která byla (stejně jako sama obec) zasvěcena Svaté Trojici.

Hledat firmy v obci Závist, část obce Závist
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Živé firmy v obci Závist, část obce Závist 2 firmy

OBEC Závist - Závist č. 2Fotografie u firmy

KREJČÍ LADISLAV-VRTÁNÍ A ŘEZÁNÍ - Závist č. 40

Historie obce Závist celá historie

Závist je svou katastrální rozlohou v současnosti nejmenší obcí České republiky, má pouhých 44,33ha. V obci je 47 domů a žije zde 132 obyvatel. Řadí se mezi poměrně malé obce, oficiálně vznikla až v roce 1776, jak dokládá dochovaný otisk pečetě z tohoto období. Již dříve zde, v podkově tvořené kopci Boučí, Spálená a Pastviska, stálo několik domů, hostinec a kovárna označené jako Brlohy. Samotný název Závist se v historických materiálech poprvé objevuje roku 1724. O původu tohoto názvu existuje několik teorií:

1- Jméno Závist vzniklo dle závislosti formanů na pomoci obyvatel pří jízdě do strmého kopce nad vesnicí.

2- Název vznikl podle toho, že „ lidé záviděli dobrou půdu“, a nebo „místo bylo získáno - udrženo pří, tvrdošíjným lpěním na majetku“.

Roku 1833 nechala Mariana Šumanová, vdova po zdejším hostinském, na vlastní náklady postavit zděnou zvonici, která byla, stejně jako sama obec, zasvěcena Svaté Trojici. V roce 1925 byla na zdejší návsi postavena kruhovitá kašna, do které přitéká voda z prameniště nad obcí. Padlým v první světové válce byl v červnu 1938 postaven pomník. Je na něm plaketa s portrétem prvního prezidenta Československé republiky T.G. Masaryka. Zajímavou historií se může chlubit zdejší hostinec, stojící na místě původního zájezdního hostince, nesoucí číslo popisné 1. V minulosti se zde vyskytovali lapkové, kteří přepadali bohaté ubytované hosty. Aby pak mohli s lupem rychle a bezpečně zmizet, měli vybudovanou tajnou chodbu, která údajně končí někde u zámku v Černé Hoře. Ústí jedné takové štoly je dodnes patrné v zahradě hostince. Nad obcí stával sloup s plastikou nazývaný sv. Salvátor, k němuž se váže několik pověstí.

Dnes je v Závisti obchod s potravinami, hostinec, kulturní dům a knihovna. Obec má upravenou náves, krásně zrekonstruována byla v roce 2000 i kruhovitá kašna. V obci je zaveden vodovod, kanalizace, telefonní a internetová síť a plynofikace.

Demografické údaje

Soubory cookies umožňují správné a úplné používání webových stránek

Další informace zobrazíte kliknutím na Informace o cookies.