Hledat firmy v obci Žalhostice
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Firmy v obci Žalhostice
Posledně opravené/vložené firmy:zobrazit více

PNEUSERVIS PROLIPS - Žalhostice č. 1

JARO 5V1 - Žalhostice č. 160

JARO 5 V 1 - Žalhostice č. 160

Historie obce Žalhostice celá historie

Obec Žalhostice má v současné době 475 obyvatel s průměrnou věkovou hranicí 41,5 let věku .

Za posledních 6 let obec dokončila kompletní plynofinaci obce, včetně možnosti napojení na plynový řád pro chataře.

Cílem zastupitelstva je dokončit výstavbu inženýrských sítí, opravit všechny místní komunikace, vybudovat cyklostezku a podporovat podnikatelskou aktivitu v obci a mladé rodiny s dětmi.

Z tohoto důvodu obec v září 2001 dokončila přestavbu půdního prostoru v budově obecního úřadu na nových 5 bytů, které přidělila mladým a s dětmi. Celková akce si vyžádala částku ve výši 3 280 tisíc korun. Přestavbu provedla firma Stazep Velemín a obci pomohla jak se stavebním dozorem, tak i radou teplická inženýrská firma ISA - Ing. Vlastimil Houska se synem.

Byla to velice dobrá akce, hlavně spolupráce o oběma firmami byla moc dobrá a obecní úřad obě firmy může jen doporučit ostatním obcím. Předání bytů proběhlo slavnostně s přestřižením stuhy a malým občerstvením.

V tomto roce obec provedla celkovou rekonstrukci přístupové cesty, schodiště a prostoru před restaurací a kulturním sálem, který obec pronajala místnímu podnikateli. Vybudovala zde přípojku plynu a provedla plynofikaci objektu a místo ošklivého schodiště a předsálí jsou dnes vydlážděné schody, nová terasa s posezením. Firma Palan na vlastní náklady provedl opravu vnitřního interiéru a vznikla zde celkem útulná vinárna s možností pořádání společenských akcí.

V naší obci fungují dva obchody s potravinami, koloniál paní Puckové a samoobsluha firmy ZAVA Žalhostice. Tato prodejna je plně zásobována a občané zde nakoupí aniž by museli dojíždět do města. I cenová relace této prodejny je na velmi slušné úrovni. Firma je zapojena do řetězce BALA, což jí umožňuje pořádání prodejních akcí a cenově výhodné nákupy. Do této prodejny jezdí nakupovat i z okolních obcí, kde je zásobování na horší úrovni.

I automobilisté si přijdou na své, protože zde funguje pneuservis firmy Lipš, autoopravna firmy Polák a firma Pronto pana Prokopce. Nabízení i sortiment náhradních dílů. V obci pracuje kovář - místní občan pan Hamerník, zámečnictví Hradec, kadeřnictví Monika. Jsou zde dvě restaurace, kulturní sál.

Na našem katastru leží rybný závod Rybenor, který zpracovává mořské ryby. Vyrábí rybí saláty, marinády, uzené ryby , které prodává ve vlastním stánku u výrobního závodu, takže je možné nakoupit čerstvé výrobky. Závod zaměstnává cca 80 lidí.

Naproti tomu je zde i bývalá koželužna, která stojí, chátrá a dělá obci ostudu.V současné době proběhla dražba objektu, ale asi se nic moc nezmění.

Doprava občanů je zajišťována jednak ČSAD Litoměřice, ale to jsou jen povinné spoje, obec společně o okolními obcemi zajišťuje autobusovou dopravu s firmou Slavoj Litoměřice, která další 4 spoje do města a okolí. V obci jsou dvě vlaková nádraží, proto dopravní obslužnost občanů není tím největším problémem.

7. prosince 2001 od 15,00 hodin se koná již tradiční setkání představitelů obce s občany vyššího věku. Odpoledne proběhne s programem: starostka obce a členové zastupitelstva seznámí občany s novinkami v obci, co nás čeká a nemine, odpoví na dotazy a otázky občanů, co je zajímá. Mistrová učiliště p. Nevečeřalová ukáže , jak si nazdobil vánoční stůl a vyrobit si vázané svícny a adventní věnce.

Závěr obstará již po třetí na velké přání občanů starosta obce Vrutice s kolegou, který přujede zahrát a zazpívat na harmoniku. K tomu samozřejmě patří malé občerstvení.

Připravujeme mikulášskou nadílku pro děti, jen ještě nemáme upřesněné datum, sdělím dodatečně.

Obec se nachází na pravém břehu řeky Labe pod horou Radobýlem, 3 km od Litoměřic. První písemná zmínka je z r. 1319. V té době se užíval název obce Čahostice (rod Čahosticů). Dnešní název se objevuje přibližně od r. 1854. V r. 1830 měla obec 36 č. p. a 190 lidí. Největšího počtu obyvatel dosáhla kolem r. 1930, kdy v ní žilo 928 lidí. Dnes zde trvale bydlí 470 obyvatel.

Jednou z dominantních staveb je bývalá německá škola, postavená v r. 1916, ve které je dnes umístěn obecní úřad. V r. 1927 byla postavena česká škola, která byla v r. 1961 rozšířena o celé nové křídlo. V areálu školy je též mateřská škola, školní hřiště a zahrada. Škola je dodnes plně využívána, protože je určena i pro děti z okolních obcí. Při ZŠ pracuje pobočka Základní umělecké školy Litoměřice – hudební obor. Ze zaměření školy vyplývá i činnost dětského pěveckého souboru „Vinohrádek“. Název souboru je odvozen z tradice pěstování dobrého víno v našem kraji.

V katastru obce leží závod na zpracování mořských ryb Rybenor, s.r.o.a řada drobných provozoven. Zásobování je plně zajištěno dvěma obchody se smíšeným zbožím a občanům jsou k dispozici i další služby usnadňující jim život na venkově, včetně místní pošty a spojení s okresním a krajským městem autobusem i vlakem. Nechybí ani služby jako kadeřnictví, autodílny, zámečnictví, kovářství, autodoprava, nebo dílna šijící z kůže.

Obec má vlastní fotbalový klub FK Žalhostice 2000. Klub, jehož existence byla přerušena, byl znovu obnoven loni 8. ledna 2000.

OBEC Žalhostice

Žalhostice č. 120, 41101, Žalhostice

Osoby

  • p. Hanková Stanislava, starostka

Kontakty

1 části obce: