Žalhostice jsou známé především pěstováním ovoce - díky mimořádným klimatickým podmínkám si pro pro meruňky jezdí lidé z celé republiky a také jsou spolu s Velkými Žernosekami známé vinnou révou.

Hledat firmy v obci Žalhostice
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Živé firmy v obci Žalhostice 16 firem

OBEC Žalhostice - Žalhostice č. 120webFotografie u firmy

Žalhostice jsou známé především pěstováním ovoce - díky mimořádným klimatickým podmínkám si pro pro meruňky jezdí lidé z celé republiky a také jsou spolu s Velkými Žernosekami známé vinnou révou.

4ENGINES - Žalhostice č. 115webFotografie u firmy

Díky 20leté praxi v oboru jsme založili firmu 4Engines s.r.o., která pokrývá chybějící službu v Ústeckém kraji v oblasti repase motorů, a to jak automobilů, tak i motocyklů, pracovních strojů .

ZŠ A MŠ MASARYKOVA Žalhostice - Žalhostice č. 126webFotografie u firmy

ČESKÁ POŠTA Žalhostice - Žalhostice č. 88

TERRASAUR BY CZECH REPTILE - Žalhostice č. 75

VINAŘSTVÍ POD RADOBÝLEM s.r.o. - Žalhostice č. 81

PYTLOUN JAKUB-ZEMNÍ PRÁCE - Žalhostice č. 187

STAVEBNÍ AUTODOPRAVA WALDHAUSER - Žalhostice č. 29

ANTÉNY MALÝ - Žalhostice č. 3

JARO-5 V 1 - Žalhostice č. 160

PROKOPEC TOMÁŠ - Žalhostice č. 27

TRINITAS GROUP, a.s. - Žalhostice č. 108

PNEUSERVIS PROLIPS - Žalhostice č. 1

PROLIPS s.r.o. - Žalhostice č. 1

KOŇAS ROMAN-ŘEMESLÉ PRÁCE - Žalhostice č. 177

KLUB VOJENSKÉ HISTORIE-1.ROTA (KVH-1.ROTA) - Žalhostice č. 124

Historie obce Žalhostice celá historie

Obec se nachází na pravém břehu řeky Labe pod kopcem Radobýl, 3 km od Litoměřic. První písemná zmínka je z roku 1319. V té době se užíval název obce Čahostice / rod Čahosticů /. Dnešní název se objevuje přibližně od roku 1854.

V roce 1830 měla obec 36 domů a 190 občanů. Největšího počtu obyvatel dosáhla kolem roku 1930, kdy v ní žilo 928 lidí. Dnes zde trvale bydlí 530 obyvatel.

Jednou z dominantních staveb je bývalá německá škola, postavená v roce 1916, ve kterém je dnes umístěn Obecní úřad. V roce 1927 byla postavena česká škola, která byla v roce 1961 rozšířena o celé křídlo. V areálu školy je též mateřská škola, školní hřiště a zahrada. Škola je dodnes plně využívána, je určena i pro děti z okolních obcí. Při ZŠ pracuje i pobočka Základní umělecké školy Litoměřice – hudební obor. Ze zaměření školy vyplývá i činnost dětského pěveckého souboru „VINOHRÁDEK“ pod vedením ředitele školy p. Vladimíra Fiedlera, který se úspěšně účastní řady soutěží a přehlídek v rámci Severočeského kraje. Název souboru je odvozen z tradice pěstování dobrého vína v našem kraji.

V katastru obce leží drobné provozovny. Zásobování je plně zajištěno obchodem se smíšeným zbožím a občanům jsou k dispozici i další služby usnadňující jim život na venkově, včetně místní pošty a spojení autobusem i vlakem.

Kaple Sv.Mikuláše

- založena 1360 litoměřickými měšťany mezi vinicemi na svahu Radobýlu, tyto vinice rok předtím měšťané obdrželi od Karla IV.

- sv. Mikuláš někdy označován také za patrona obchodníků s vínem

- poničena na třicetileté války, obnovena 1672, na konci 18. století opět ve špatném stavu, opravena r. 1800 Wenzelem Linkem (oprava ale spočívala v demolici části kaple, "nová“ kaple zaujímala pouze severní polovinu té původní)

- vnitřní zařízení (v 19. století): oltář, naproti němu na zdi malby Panny Marie Bolestné, sv. Mikuláše, Boha Otce a holubice Ducha svatého

Demografické údaje

Soubory cookies umožňují správné a úplné používání webových stránek

Další informace zobrazíte kliknutím na Informace o cookies.