Zahrádky jsou obec v okrese Jindřichův Hradec v Jihočeském kraji. Rozkládají se po obou stranách historické česko-moravské zemské hranice. Na kraji vsi je evangelický kostel, kazatelská stanice sboru ve Strmilově, za kostelem je malý hřbitov.

Hledat firmy v obci Zahrádky
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Živé firmy v obci Zahrádky 7 firem

ZEMĚDĚLSKÁ FARMA U KOHOUTŮ - Zahrádky č. 83

OBEC Zahrádky - Zahrádky č. 42Fotografie u firmy

PENZION MLÝN - Zahrádky č. 83

LIHOVAR ZAHRÁDKY, spol. s r.o. - Zahrádky č. 73

STATEK HORNÍ DVORCE s.r.o. - Horní Dvorce č. 22, Zahrádky

HODINOVÝ ŘEMESLNÍK - Zahrádky č. 57

LOM HORNÍ DVORCE, s.r.o. - Zahrádky č. 42

Historie obce Zahrádky celá historie

První doložená zmínka o vesnici Zahrádky pochází z roku 1353, kdy jsou v Deskách brněnských zapsáni pánové Bořek a Ctibor ze Zahrádky. Ves je však patrně staršího původu, na zahradě domu č. 13 byly nalezeny tuhové nádoby z období slovanského osidlování a zmínka o vísce Zahrádčici z roku 1292 se pravděpodobně vztahuje na Zahrádky. Obec leží na zemské hranici mezi Čechami a Moravou, v současnosti na pomezí tří okresů a dvou krajů. Historicky patřila jak k telečskému panství tak od 16. století pod panství Jindřichův Hradec. Obec nebyla nikdy vysidlována ani dosidlována. Obec má v současnosti dvakrát tolik domů než před 150 lety při zhruba stejném počtu obyvatel, nejvíce obyvatel měla před 100 lety.

Zahrádky byly významně spojeny s českobratrskou tradicí a po vydání tolerenčního patentu v roce 1781 se k evangelickému vyznání přihlásila třetina obyvatel obce. V obci je evangelický kostel a katolická kaple. Zástavba obce měla historicky charakter tzv. "okrouhlice", kdy sedmihektarová náves s kaskádou rybníků byla obestavěna statky s výjezdy do polí bez průchozí komunikace (mapa z r. 1828). V současnosti obcí prochází státní silnice 3. třídy. Většina domů byla v posledních desetiletích přestavěna, jen několik se zachovalo v původní podobě. Nová výstavba rodinných domů a tzv. "bytovek" ze 60. - 80. let 20. století je zcela "břízolitového" typu. Původní dispozice domů a dvorů s vjezdy je zachována u většiny statků.

Demografické údaje

Soubory cookies umožňují správné a úplné používání webových stránek

Další informace zobrazíte kliknutím na Informace o cookies.