Obec Víska leží v okrajové části Českomoravské vysočiny v údolí řeky Doubravy, 7 km od města Chotěboř v podhůří Železných hor. První zmínka o obci pochází z roku 1515, do roku 1960 byla samostatná a statut samostatné obce znovu získala v roce 1991.

Hledat firmy v obci Víska
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Firmy v obci Víska
Živé firmy - počet: 5, obec Víska

GEORGIEV VLADIMÍR Ing. - Víska č. 54

GEORGIEVOVÁ IVANA - Víska č. 54

CHYLE MARTIN-TRUHLÁŘSTVÍ - Víska č. 62

OBEC Víska - Víska č. 50

TJ SOKOL Víska - Víska č. 78

Posledně opravené/vložené firmy:zobrazit více

CHYLE MARTIN-TRUHLÁŘSTVÍ - Víska č. 62

OBEC Víska - Víska č. 50

GEORGIEVOVÁ IVANA - Víska č. 54

Historie obce Víska celá historie

První zmínku o Vísce, zapsala v kronice Nové Vsi u Chotěboře paní kronikářka Jarmila Součková: Roku 1515 daroval, odkázal pan Mikuláš Trčka z Lípy panu Mikuláši Otmaru z Holohlav na Vísce vsi dvě „Vésku malau, zápisnou a Čečkovice“ a navíc ještě rybník Stavenovský i se dnem (Desky zemské). Podle místní pověsti je počátek obce úzce spjat se zaniklou osadou na nedalekém návrší Rouzeň. O Rouzeni existují dvě verze pověsti. V první verzi se tvrdí, že osada byla zničená v bojích roku 1279 po porážce českého krále Přemysla Otakara II. na Moravském poli. Druhé znění uvádí, že se tak stalo až po vpádu Matyáše Korvína do našeho kraje roku 1469.

Josef Kalousek v Památkách archeologických soudí (1279 a další): Několik jednotlivců si prý založilo v té době sídliště na ostrohu nad potokem, který tu byl popsán jako „Novoveský“. Byli to ti, kteří obdělávali severovýchodní svahy a úpatí Rouzeně. Sídliště přijalo snad až později název Víska. Pamětní kniha byla založena v roce 1927 a po úvodní stati začíná popisovat historii obce od roku 1902. Nahlédnout do ní lze na obecním úřadě, popř. je naskenována a šířena na CD Fotogalerie Víska 2002.

OBEC Víska

Sídlo úřadu

Víska č. 50, 58301, Chotěboř

Osoby

  • p. Čapek Ondřej, starosta

Kontakty

1 části obce: