Dominantou naší obce je 1000 let stará lípa na návsi v Klokočově a zámeček Klokočov.

Hledat firmy v obci Klokočov
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Živé firmy v obci Klokočov 4 firmy

OBEC Klokočov - Klokočov č. 105webFotografie u firmy

Dominantou naší obce je 1000 let stará lípa na návsi v Klokočově a zámeček Klokočov.

ZÁMEČEK KLOKOČOV - Klokočov č. 87

NA PILCE - Klokočov č. 42

STAWEBNINY.COM - Klokočov č. 32

Historie obce Klokočov celá historie

Klokočov leží na hřbetu Železných hor mezi Rušinovem a Hoješínem, nad údolím řeky Chrudimky, která se zde začíná rozšiřovat v Sečskou přehradní nádrž. Klokočov je sídlem obce, sestává se ze tří spojených částí - Klokočova , Klokočovské Lhotky a zámeckého areálu s dvorem.

V předhusitské době Klokočov a Lhotka snad patřily vladykům z Ostrožna a pak k rušinovskému zboží. Roku 1491 je spolu s dalšími vesnicemi Jiřík a Václav z Rušinova prodali bratrům Burianovi a Mikuláši mladšímu Trčkovi z Lípy a z Lipnice, kteří Klokočov připojili k hradu Lichnici. Roku 1788 získal Klokočov Jan Karel Schonowetz z Ungarswertu, jenž nechal o rok později nad osadou Klokočovská Lhotka postavit zámeček, který r. 1796 získal kupec Josef Mucha. Od počátku 19. století náležel Janu Vilému Lohrovi a jeho dědicům.

Nejvýznamější stavební památkou je barokní zámeček z r. 1789. Jedná se o jednopatrový objekt s mansardovou střechou, modernizovaný ve 20. století, s již hladkou fasádou. Zámeček je v současné době v majetku soukromé společnosti a slouží jako rekreační objekt. Ten nový majitel nyní rekonstruuje.

V Klokočově se nachází kaplička ve tvaru kostelíka s apsidou a věžičkou, pravděpodobně z přelomu 19. a 20. století.

Na Klokočovské návsi poutá pozornost starobylá Klokočovská lípa, zvaná také Královská. Je známa jako "tisíciletá lípa". Podle pověsti byla již krásný velký strom, když pod ní odpočíval Karel IV., jenž se v roce 1370 vypravil na projížďku z hradu Lichnice k léčivému prameni v Modletíně. Výška stromu činí 19 metrů, obvod kmene dosahuje 8,8 metrů. Pod lípou stojí kamenný křížek z r. 1908.

Pod Klokočovem u řeky Chrudimky pracovala vodní pila zařízená na výrobu šindele, tzv. šindelka. V dnešní době je z toho rekreační objekt "Na Pilce".

Demografické údaje

Soubory cookies umožňují správné a úplné používání webových stránek

Další informace zobrazíte kliknutím na Informace o cookies.