Zahrádkářská a hobby prodejní výstava - ZAHRADA VĚŽKY se koná 6.8. - 10.8. 2014 ve Věžkách (u Kroměříže).

Hledat firmy v obci Věžky
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Živé firmy v obci Věžky 8 firem

BŘETISLAV JELÍNEK-GALANTERIE s.r.o. - Věžky č. 76Fotografie u firmy

OBEC Věžky - Věžky č. 61Fotografie u firmy

TJ SOKOL Věžky - Věžky č. 61

MŮJOBCHOD-POTRAVINY VĚŽKY - Věžky č. 43

LES A ZAHRADA.CZ - Věžky č. 130

HEICHEL PAVEL-STŘECHY KROMĚŘÍŽ - Věžky č. 65

SDH Vlčí Doly - Vlčí Doly č. 21, Věžky

HÝSEK PAVEL - Věžky č. 51

Historie obce Věžky celá historie

První zpráva o Věžkách pochází z r.1348. Už tehdy tu stávala tvrz, podle níž se její majitelé psali vladykové z Věžek. První z nich se jmenoval Jenčík z Věžek. Poslední z rodu tu žil ještě r.1466. Potom tvrz zpustla a vrchnosti se začaly střídat. Byli mezi nimi Stojanové z Přestavlk, Zástřizlové a Podstatští. Po krátkém čase byla tvrz obnovena. Těsně před bělohorskou dobou tu žil Václav Jindřich Přepyský z Rychnburska, který se zúčastnil stavovského povstání. Vdova po něm statek r.1638 prodala a po r.1640 všechny zprávy o tvrzi mizí.

Po několikerém střídání vrchnosti koupili r.1747 statek ve Věžkách bratři z uherského Šlechtického rodu Vajajů - Jan Antonín a Leopold Josef, kteří v místech zaniklé tvrze postavili barokní panský dvůr. Vajajové statek prodali už v r.1736 rodu Weisserburků, kteří jej v r.l863 prodali za 320 000 zl. velkoprůmyslníkovi Abrahamovi Popperovi, Mořici Redlichovi a Jonáši Friesovi. Po smrti Abrahama Poppera a Mořice Redlicha je odevzdána polovina Theodorovi a Gustavovi Redlichovým, povýšeným do stavu šlechtického. Posledními majiteli panství byli Oto a Dr. Felix Redlichovi. Weissenburkové ve Věžkách postavili v polovině 19. století na místo barokní stavby nevelký, ale architektonicky zajímavý zámek, který se však záhy stal jen příbytkem pro panské úředníky až do r,1945.

V r.1904 byl postaven Gustavem Redlichem v krásném renesančním slohu kostel, který byl 6.11.1904 vysvěcen za účasti několika set občanů z Věžek a širokého okolí, vysokých církevních hodnostářů z Brna, Olomouce, Kroměříže a Vídně. Pod kostelem se nachází hrobka rodiny Redlichů.

Na místo staré - nevyhovující školy - byla postavena nová moderní škola, kde bylo 7.4.1907 zahájeno vyučování a nastoupilo do ní 84 žáků. Až do roku 1945 převážná většina občanů pracovala na zdejším velkostatku, který byl r.1945 rozparcelován.

V parku lze mimo jiné shlédnout památný strom - platan - stáří přes 280 let, výška 28 m, obvod kmene ve výši 100 cm od země je 597 cm a ve výši 55 cm od země je 627 cm.

Necelý kilometr za obcí směrem na Kroměříž stojí pomník amerického pilota Jamese Hoffmana, který zde padl 22.8.1944 při leteckém souboji s německými stíhači.

Demografické údaje

Soubory cookies umožňují správné a úplné používání webových stránek

Další informace zobrazíte kliknutím na Informace o cookies.