Hledat firmy v obci Turnov
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Firmy v obci Turnov
Posledně opravené/vložené firmy:zobrazit více

HASIČSKÝ ZÁCHRANNÝ SBOR LIBERECKÉHO KRAJE - Trávnice 863, Turnov

PODKRKONOŠSKÁ UZENINA s.r.o. - Nádražní 1065, Turnov

VESNA, a.s. - Havlíčkovo náměstí 1765, Turnov

Historie obce Turnov celá historie

Město Turnov bylo založeno nad řekou Jizerou kolem roku 1250 Jaroslavem a Havlem z rodu Markvarticů. První písemná zmínka o městě pochází z roku 1272. Pozdějšími pány města se staly významné české rody Vartenberkové a Smiřičtí.

Turnov byl často sužován nájezdy vojsk. V roce 1468 byl vypálen lužickými křižáky a roku 1643 Švédy. Velký požár také ohrozil město roku 1707.

Přes všechna neštěstí se tu však rychle rozvíjela řemesla. Díky bohatství místních nalezišť zde již od 16. století působila řada brusičů drahých kamenů. Od 18. století zde vznikaly sklářské hutě produkující tzv. skelnou kompozici. Z ní se pak brousily dokonalé napodobeniny přírodních drahokamů. Obchod s nimi kvetl zejména v 18. a 19. stol., kdy se vyvážely do celého světa. Tradice výroby šperků se v Turnově rozvíjí dodnes a šperky s českými granáty proslavily Turnov po celém světě. Je zde i střední umělecko-průmyslová škola na zpracování kamene, kovu a výrobu šperku, která – jako první ve střední Evropě – byla založena již roku 1884.

MĚSTO Turnov

Antonína Dvořáka 335, Turnov, 51101, Turnov 1

Osoby

  • Ing. Hocke Tomáš, starosta

Kontakty