Vznik obce není spolehlivě zjištěn, avšak první písemná zmínka o osadě Třebešov (pravděpodobně podle jména zakladatele osady) je z roku 1464. Třesov náležel od pradávna ke klášteru třebíčskému.

Hledat firmy v obci Třesov
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Firmy v obci Třesov
Živé firmy - počet: 1, obec Třesov

OBEC Třesov - Třesov č. 6Fotografie u firmy

Posledně opravené/vložené firmy:zobrazit více

OBEC Třesov - Třesov č. 6Fotografie u firmy

Historie obce Třesov celá historie

Vznik obce není spolehlivě zjištěn, avšak první písemná zmínka o osadě Třebešov (pravděpodobně podle jména zakladatele osady) je z roku 1464. Třesov náležel od pradávna ke klášteru třebíčskému. Roku 1464 na stížné listině manů klášterských je podepsán Mikuláš z Třesova. Domy byly stavěny z kamene s předzahrádkami, selské na pravém, chalupnické na levém břehu potoka. Na návsi jsou 2 rybníčky, kaplička sv. Jana Nepomuckého postavená v roce 1857 a socha Svobody odhalená na počest dvacetiletého trvání ČSR, dne 10 července 1938.

V minulosti tvořil Třesov s Hartvíkovicemi společnou obec, avšak v roce 1896 se zachtělo třesovským občanům žít samostatně, proto podali „ctěné obci Hartvíkovice“ žádost o propuštění „ze svazku obecniho“. Dne 3. ledna 1897 se v obecním výboru v Hartvíkovicích rozhodlo vyhovět žádosti Třesova, který se bezprostředně osamostatnil. V roce 1967 byly obě obce opět sloučeny, a to ONV ve Velké Bíteši. Stalo se tak bez vědomí většiny obyvatel a nepomohl ani dopis třesovských občanů protestujících proti tomuto rozhodnutí, schválený zdejším výborem a výbrem organizace KSČ. Samostatnosti nabyl Třesov až v komunálních volbách dne 24. listopadu 1990, avšak s pracovní učinností od 1. ledna 1991. Na spontální žádost občanů tak rozhodlo ministerstvo vnira.

OBEC Třesov

Třesov č. 6, 67502, Koněšín

Osoby

  • p. Krčál Karel, starosta

Kontakty

1 části obce: