Obec Světlá pod Ještědem leží asi 7 km jihozápadně od Liberce, 2 km jižně od vrcholu Ještědu v Ještědsko-kozákovském hřbetu. Světlá je patrně nejznámější obcí Podještědí, je známá hlavně jako místo pobytu Karolíny Světlé.

Hledat firmy v obci Světlá pod Ještědem
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Historie obce Světlá pod Ještědem celá historie

Historie

Světlá pod Ještědem (německy Swetla) je vesnice a spolu s dalšími 7 vesnicemi též obec na severu Česka, v okrese Liberec, v Libereckém kraji. Leží asi 7 km jihozápadně od Liberce, 2 km jižně od vrcholu Ještědu v Ještědsko-kozákovském hřbetu. Světlá je patrně nejznámější obcí Podještědí, je známá hlavně jako místo pobytu Karolíny Světlé. V této obci je mateřská a první stupeň základní školy. Žije zde 979 obyvatel.

Světlá je jednou z nejstarších obcí regionu, první písemná zmínka o tržní vsi Světlá se objevuje již roku 1291. V soupisu farností hradišťského děkanátu se objevuje ale až roku 1359, tento záznam je také považován za první určitou písemnou zmínku o vsi.

Části obce :

Dolení Paseky

Hodky

Hoření Paseky

Jiříčkov

Křižany (pouze malá osada, nikoliv celá sousední samostatná obec Křižany)

Rozstání

Světlá pod Ještědem

Vesec

Zajímavosti a pamětihodnosti :

Zděný kostel sv. Mikuláše pochází z roku 1643, roku 1730 na něm proběhla barokní přestavba během které byla přistavěna také cibulovitá věž. Kostel vyhořel roku 1899, během požáru se mimo jiné roztavil středověký kostelní zvon.

Obec do poválečného vysídlení německého obyvatelstva tvořila český jazykový ostrov obklopený německým okolím.

Před kostelem byl roku 1931 odhalen pomník Karolíny Světlé od sochaře J. Bílka. Pomník byl v r.1939 nařízením okupačních úřadů určen k sešrotování. Péčí vlasteneckých občanů byl ale během války uschován a v r. 1945 opět instalován na původním místě (Podještědí v Hitlerově třetí říši; Tomáš Edel).

Antošův statek (dnešní hostinec U Richtrů) z roku 1835 je dějištěm Vesnického románu Karolíny Světlé. Spisovatelka zde žila v letech 1853–1865 se svým manželem Petrem Mužákem (který se v obci r. 1821 narodil) a místní reálie zapracovávala do svých románů.

Kříž u potoka na pomezí Rozstání a Doleních Pasek, dějiště stejnojmenného románu Karolíny Světlé.

Lom Basa v obci Padouchov známý hojným výskytem netopýrů.

Mazova horka a Skalákovna, severní konec Čertovy zdi

Přírodní památka Terasy Ještědu, pozůstatky mrazového zvětrávání

Osobnosti :

Narodili se zde mimo jiné:

Petr Mužák (1821-1892), pražský středoškolský profesor, manžel spisovatelky Karoliny Světlé

Alois Bulíř (1838-1899), architekt, ředitel městského stavebního úřadu v Praze

Karel Bulíř (1840-1917), pražský učitel, autor učebnic a knih pro mládež, organizátor učňovského školství a učitelských spolků, bratr Aloise

Demografické údaje

Soubory cookies umožňují správné a úplné používání webových stránek

Další informace zobrazíte kliknutím na Informace o cookies.