Obec Heřmanice - samostatná obec se třemi dalšími osadami Běluň, Brod a Slotov. Nachází se při silnici I. třídy č. 37 mezi Jaroměří a Dvorem Králové nad Labem, v těsném sousedství barokního hospitalu Kuks. Vesnicí prochází Labská cyklostezka.

Hledat firmy v obci Heřmanice, část obce Slotov
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Živé firmy v obci Heřmanice, část obce Slotov 0 firem
Historie obce Heřmanice celá historie

Na heřmanické tvrzi se narodil 14.9.1583 Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna. Slovutní astrologové později spočetli, že toho dne došlo ke vzácnému postavení planet slibujícímu zrocencům oslnivou kariéru.

Budoucnost v Heřmanicích však oslňující nebyla. Panství čítalo sedm vesnic s devadesáti dvěma poddanými. Matka zemřela, když mu bylo jedenáct. Brzy poté, v roce 1595, dvanáctiletý sirotek rodnou ves opouští.

Heřmanice jsou přesto prvopočátkem velikého příběhu a jeho první stopy zde jsou. Náhrobky obou rodičů nalezneme zasazeny ve vnitřních zdech kostela sv. Maří Magdaleny spolu s valdštejnským erbem. Tvrz stávvala na místě domu č. 4. A ještě něco dávného a významného ve vsi stále je a trvá bez ustání - řeka Labe. Široká je tu jen tolik, že ji každý kluk dokáže přehodit kamenem. Teče ještě na jihovýchod, k Dunaji; teprve v kraji se začne velikým obloukem otáčet, sílit a pak zamíří na sever. Kolikrát se tam setkají. On bude už zralým mužem, stratégem třicetileté války, přemísťujícím obrovskou armádu z jednoho břehu na druhý - ona širokým evropským tokem blízko ústí.

Mihnou se v takové chvíli vzpomínky na společné dětství? Netušíme. V Heřmanicích si připomeňme, že výpravy kluků bývají tajné a navazují se při nich zpravidla velmi důvěrná přátelství...

Demografické údaje

Soubory cookies umožňují správné a úplné používání webových stránek

Další informace zobrazíte kliknutím na Informace o cookies.