Ves leží 7 km severovýchodním směrem od Nepomuku, a její dějiny úzce souvisí s osudy kláštera pod Zelenou horou, po jehož zániku v dobách husitských válek bylo Sedliště připojeno k panství zelenohorskému.

Hledat firmy v obci Sedliště
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Živé firmy v obci Sedliště 5 firem

STŘECHY FIDES - Sedliště č. 524

OBEC Sedliště - Sedliště č. 63Fotografie u firmy

RTA OBRÁBĚNÍ s.r.o. - Sedliště č. 367

FREMROVÁ IVA - Sedliště č. 6

PENZION & RESTAURACE ZAHRÁDKA - Sedliště č. 82

Historie obce Sedliště celá historie

Ves leží 7 km severovýchodním směrem od Nepomuku, a její dějiny úzce souvisí s osudy kláštera pod Zelenou Horou, po jehož zániku v dobách husitských válek bylo Sedliště připojeno k panství zelenohorskému. První doložené písemnosti pochází z roku 1552, i když ves byla založena jistě podstatně dříve. Od roku 1561 je v majetku Viléma ze Šternberka a roku 1584 ji získává Jiřík ze Šternberka. Dle berní ruly z roku 1654 hospodařilo ve vsi 8 sedláků a tři tzv. zahradníci. Tereziánský katastr eviduje 11 osedlých. V roce 1920 žilo v 65 popisných číslech 387 obyvatel, v roce 1991 již obývalo 55 domů 158 obyvatel.

Návesní kaple ze 2. poloviny 19.století má obdélný půdorys a stanovou střechu, nesoucí zvoničku. Před kaplí stojí pamětní kříž s válcový dříkem. V čele statku čp. 30 na návsi stojí roubený špýchárek v kožichu. Obytné klasicistní stavení čp. 35 má značnou historickou hodnotu, stejně jako roubená usedlost čp. 13, na jejímž dvoře stojí zděný špýchar. U čp. 29 se uchoval pamětní kříž. Dominantní je budova někdejší obecné školy asi z 20.-30.let minulého století, současné sídlo obecního úřadu, s působivě řešenou a nově opravenou fasádou. Stranou od obce ve svahu nad silnicí stojí bývalý vrchnostenský dvůr, u něhož je malý rybníček.

Za vsí při cestě na Čížkov vyrůstá v současnosti na místě bývalého objektu armády soukromý penzion místního podnikatele.

Demografické údaje