Roztoky a jejich okolí jsou ideálním místem pro rekreaci. Po řece Berounce vede Vodácká naučná stezka. Pod roztockým jezem je při pravém břehu nově zbudovaný umělý kanál pro vodní sporty.

Hledat firmy v obci Roztoky
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Firmy v obci Roztoky
Posledně opravené/vložené firmy:zobrazit více

OBEC Roztoky - Roztoky č. 128

JEDNOTA, SPOTŘEBNÍ DRUŽSTVO V RAKOVNÍKU - Roztoky č. 158

PERMON s.r.o. - Roztoky č. 217

Historie obce Roztoky celá historie

Původně osamělý dvorec křivoklátského purkrabího a lovčího Jíry z Roztok, k němuž patřilo půldruhého lánu polí. Kdy byl dvorec založen, není známo, snad se tak stalo někdy kolem roku 1370. Jírovo erbovní znamení - černá vrána s červenou zbrojí ve stříbrném štítě - se stalo podkladem pro současný obecní znak a prapor, který smějí Roztoky užívat od března 1992.

Rozvoj obce nastal po zřízení železné huti knížaty z Fürstenberka roku 1824. Na poč. 20. stol. zde bývala textilní továrna fy Stein & syn a po 2. světové válce závod na obráběcí stroje. Od konce 60. let 20. stol. ho vystřídala výroba pneumatického nářadí značky Permon.

Nedílnou součástí obce je osada Karlov, původně knížecí hospodářský dvůr založený roku 1779, a zámek Leontýn. Někdejší lovecký zámeček Obora (z r. 1820) byl o 40 let později přestavěn v novogotickém slohu a pojmenován po hraběnce Leontině z Fürstenberka. V současné době je v zámeckém areálu umístěn Domov pro osoby se zdravotním postižením Leontýn.

Dvě stavební historické památky obce se nacházejí v těsném sousedství tohoto zámečku.

V anglickém parku je to kaple sv. Václava z r. 1866 a na křižovatce státních silnic patrová kaplička z r. 1893, postavená jako nejvyšší orientační bod zámku Leontýn a současně jako rozhledna po křivoklátském panství. Zajímavá je i zachovalá dřevěná zvonička z 19. stol. nacházející se uprostřed obce.

Roztoky a jejich okolí jsou ideálním místem pro rekreaci. Po řece Berounce vede Vodácká naučná stezka. Pod roztockým jezem je při pravém břehu nově zbudovaný umělý kanál pro vodní sporty. Nedaleko něho jsou hospůdky U Jezzu a Na Aljašce, Rekreační středisko Ludmila a Hotel Roztoky. Na pravém břehu Berounky jsou v provozu dvě vodácká tábořiště. Rekreační areál Višňová nabízí ubytování v chatkách, karavanech, prostor pro stanování a rozdělání ohně, základní hygienické zázemí a občerstvení. Roztokami procházejí také zajímavé cyklotrasy a turistické naučné stezky, např. známá Svatojakubská cesta vedoucí ze Železné na česko – německém hraničním přechodu a končící v Praze - Zbraslavi.

Ve východní části katastru obce je vyhlášena přírodní rezervace Červený kříž. Jedná se o lesní rezervaci, která slouží zejména ke sledování změn v lesních společenstvech. Nádherné přírodní scenérie jsou též v okolí vrchu Beraník a na svazích nad údolím potoka Klucná, kolem něhož se rozkládá jedna z nejstarších českých trampských osad - Údolí hříchu.

OBEC Roztoky

Roztoky č. 128, 27023, Křivoklát

Osoby

  • Ing. Peterková Lenka, starostka

Kontakty

1 části obce:
1 ulice: