Hledat firmy v obci Věcov, část obce Roženecké Paseky
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Živé firmy v obci Věcov, část obce Roženecké Paseky 2 firmy

EHRENBERGER PETR - Roženecké Paseky č. 38, Věcov

COOP Roženecké Paseky - Roženecké Paseky č. 1, Věcov

Historie obce Věcov celá historie

První písemná zmínka o Věcově je z roku 1392, kdy Vilém z Pernštejna zajišťoval své sestře Markétě, která se provdala za Ješka Doubravku z Jakubova, věno u obce Wyeczow. Své jméno dostal Věcov pravděpodobně od tehdy užívaného osobního jména Viec. Po správní stránce patřil Věcov k Bystřici, protože tam odváděl v roce 1483 věcovský rychtář poplatky na kata a to za 20 osadníků.

Při rozdělování pernštejnského panství v roce 1500 na díly byl Věcov přičleněn k tzv. novoměstsko-jimramovskému dvojdílu a v průběhu 16. století se stal součástí samostatného novoměstského panství. Osadu tvořilo 11 selských usedlostí elipsovitě uspořádaných s potůčkem uprostřed. Pod nynější restaurací bývala rychta. Rychta byla vystavěna roku 1564. Z ní měla údajně vést podzemní chodba až na hrad Skály(Štarkov). Pamětní kámen ve zdivu připomíná rok 1621, kdy byl zavražděn Václav Rychnovský na věcovské rychtě:

"Letha 1621 w pátek před bozym narozením Wáclaw Rychnovský z Launiowicz někdy aurzedník pána Gimramovského. Na tomto místie od Polákůw ukrutnie zamordowán gest. Pán Bůh račl goho dussi k swé swaté slawie przigat. Amen".Pravděpodobně z roku 1750 pochází vlastní pečeť obce, ve znaku má sv. Jiří bojujícího s drakem.

Do konce 18. století využívaly věcovské děti jimramovské školy jen ojediněle. V obci se vyučovalo na dolní ( evangelické ) a horní ( katolické ) škole. Roku 1922 došlo ke spojení obou škol.

Demografické údaje

Soubory cookies umožňují správné a úplné používání webových stránek

Další informace zobrazíte kliknutím na Informace o cookies.