Obec Rohenice se nachází v okrese Rychnov nad Kněžnou v Královéhradeckém kraji. Kostel svatého Jana Křtitele je římskokatolický filiální kostel v Rohenicích, patřící do farnosti České Meziříčí. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.

Hledat firmy v obci Rohenice, část obce Rohenice
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Živé firmy v obci Rohenice, část obce Rohenice 4 firmy

OBEC Rohenice - Rohenice č. 62

STÁRA MIROSLAV - Rohenice č. 78

MUŠÁK LIBOR-TRUHLÁŘSTVÍ - Rohenice č. 98

MŠ Rohenice - Rohenice č. 43

Historie obce Rohenice celá historie

Samospráva naší obce, která trvá od roku 1850, byla v letech 1961 - 1990 přerušena administrativním připojením Rohenic k Českému Meziříčí. V roce 1990 došlo z vůle občanů k jejímu obnovení.

Obec se táhne od jihu k severu, většina domů se rozkládá podél silnice vedoucí od Českého Meziříčí k Slavětínu. Terén obce formují dva pahorky a úval mezi nimi. Nadmořská výška je ve středu obce 276 m, u kostela 283 m, na Bílém kopci 298, kóta Žďárovksý 291 metrů nad mořem.

Původní rozsáhlá náves oválného tvaru zanikla po roce 1915 při rozsáhlém rozprodeji obecních pozemků. Starší zástavba obytných domů je orientována štítem ke komunikaci. Novější zástavba často kopíruje půdorysy bývalých hospodářských budov. Domy postavené do druhé poloviny devatenáctého století byly dřevěné roubenice, z nichž se do současnosti dochovaly pouze dvě.

Dominantou obce je dřevěná zvonice postavená před rokem 1652 a filiální kostel sv. Jana Křtitele ze 14. stolení, kde se nachází vzácný pozdně gotický křídlový oltář z roku 1533. Další cenné kulturní památky jsou socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1821, klasicistní statek z roku 1855, kamenný kříž z roku 1876 a kamenný kříž z roku 1919 na Roheničkách.

Většina výměry katastru je tvořena ornou půdou (asi 278 ha), zbytek tvoří louky, pastviny, remízky a kolem 10 ha je zalesněno. Velká část pozemků je svažitá a pokrytý těžkou jílovitou půdou na opukovém ("břílovém") podloží s malou vrstvou ornice. Dnes nejčastěji pěstovanými plodinami jsou pšenice, ozimý ječmen, vojtěška, cukrová řepa; před rokem 1990 zaujímala velké plochy také krmná kukuřice.

Obec nemá významnější vodní zdroje s výjimkou požární nádrže (koupaliště), obecního rybníka (biocentrum) a "Volšinského potoka".

Demografické údaje

Soubory cookies umožňují správné a úplné používání webových stránek

Další informace zobrazíte kliknutím na Informace o cookies.