Rebešovice se nacházejí v bezprostřední blízkosti města Brna, při levém břehu řeky Svratky a Ivanovického potoka s hojností ryb, jejichž motiv se stal základem názvu a později i znaku a praporu obce.

Hledat firmy v obci Rebešovice
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Firmy v obci Rebešovice
Posledně opravené/vložené firmy:zobrazit více

BOCHKO - Zahrady 190, Rebešovice

IK NEXION s.r.o. - Topolová 292, Rebešovice

OBEC Rebešovice - Zámecká 12, RebešoviceFotografie u firmy

Historie obce Rebešovice celá historie

První písemná zmínka o Rebešovicích pochází z roku 1174. O rok později daroval vladyka Ondřej obec klášteru benediktýnů v Rajhradě. Na sklonku 17. století byl na místě starého svobodného dvora v roce 1694 proboštem Benno Francouzským vystavěn zámeček s kaplí sv. Doroty, kde se každou sobotu slouží mše. V 18. a 19. století vzniklo na území obce několik drobných sakrálních staveb.

Členitá krajina v okolí obce je vyhledávaným cílem rybářů, turistů a v neposlední řadě i cyklistů, kteří hojně využívají nově vybudované cyklistické stezky.

Pamětihodnosti

Na území obce jsou tři objekty evidované ve státním seznamu nemovitých památek. Nejstarší je pozdně barokní stavba kapličky z 18. století se sochou sv. Jana Nepomuckého u vodního pramene na stráni pod zámečkem. Z roku 1778 pochází rokokový litinový kříž, osazený na nevšední kamenné podnoži z červeného pískovce s dominantním vysokým reliéfem bolestné Panny Marie. Kolem roku 1830 byla postavena klasicistní rustikální zvonička čtvercového půdorysu na návsi obce. Místní významnou stavbou je objekt zámečku s kaplí. V budově dnes sídlí úřad a je zde zámecká restaurace a knihovna.

OBEC Rebešovice

Zámecká 12, Rebešovice, 66461, Rajhrad

Osoby

  • p. Němec Stanislav, starosta

Kontakty

1 části obce: