Obec Pelechy vznikla v koutském panství mezi léty 1768-1789. V prvopočátku se zřejmě jednalo o několik osamocených statků roztroušených v krajině na úbočí horského masívu v blízkosti lesa.

Hledat firmy v obci Pelechy
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Živé firmy v obci Pelechy 2 firmy

OBEC Pelechy - Pelechy č. 27Fotografie u firmy

CHODSKÁ STRÁŽNICE - Pelechy č. 28

Historie obce Pelechy celá historie

Obec Pelechy vznikla v koutském panství mezi léty 1768 - 1789. V prvopočátku se zřejmě jednalo o několik osamocených statků roztroušených v krajině na úbočí horského masívu v blízkosti lesa. První písemné zprávy o jménu obce jsou z roku 1789, 1854, další pak z roku 1895 a jsou zde uvedeny názvy Pelechny, německy Pelechen nebo Bernloch, což znamená pelech, jeskyně, zvířecí doupě. Německý název Bernloch je téhož významu. U Pelechů značil tento název zřejmě obec zapadlou v lesích.

Sousední osada Šnory byla německy Kohlstäten - uhlířské chalupy a po konci II. světové války v roce 1945 byla vysídlena a zanikla.

V roce 1885 byla v obci otevřena dvoutřídní škola. Později, při poklesu žáků došlo ke sloučení tříd do jedné jednotřídky. V roce 1965 byla škola zrušena a žáci začali dojíždět buď do Stráže nebo do Mrákova.

Budova zůstala obecní. Byla zde vybudována prodejna, knihovna a po zániku místního hostince i kulturní místnost, kde se společně slavily svátky, promítalo kino a hrál stolní tenis.

V obci do konce šedesátých a začátku sedmdesátých let fungoval i hostinec s kuželníkem. Pak se budova hostince, který se nalézal v horní polovině obce, začala rekonstruovat a v době rekonstrukce ho MNV Stráž prodal.

Ještě v době, kdy obec patřila pod MNV Stráž a obec Pelechy zastupoval pan Augustin Sobotovič se na konci 80. let začal stavět hostinec nový, jako přístavba bývalé školy. V srpnu roku 1990 se hostinec dokončil a otevřel.

Po roce 1990 se obec osamostatnila, v patře budovy školy vznikl také Obecní úřad a z kulturní místnosti a bytu se udělal sál. Budova bývalé Obecné školy tvoří, spolu s mohutnými lípami, významnou dominantu a kulturní památku obce.

Obecná škola v Pelechách byla založena v roce 1885 Ústřední maticí školskou v Praze pro děti osad: Pelechy, Filipova hora, Mlýneček. v době založení školy jí navštěvovalo 62 žáků.

Pelechy byly v počátcích ryze české, odprodejem českých pozemků němcům se osada poněmčila. V roce 1884 byla otevřena německá škola na Filipově hoře a jedinou záchranou od úplného poněmčení byla česká škola na Pelechách.

Za uskutečnění této myšlenky se postavili bratři Martin, testef a Jan Pivoňkové, z nichž právě Martin pozemek na českou školu daroval. K nim se přidává testef Šlajs a M. Jírovcová, kteří se také velkou měrou o vznik české školy zasloužili.

Založení české školy bylo doprovázeno mnohými nepříjemnostmi, což za Rakouska - Uherska v tak těsné blízkosti hranic s Německem nebylo nic neobvyklého. Vše se povedlo dovést do konce za pomoci domažlických: pana prof.gymn. Tůmy, okresního sekretáře Beneše a zasloužilého starosty dr. Seidla. Naopak okresní hejtman vybudování školy nepřál.

Někdy v roce 1965 byla vystavěna silnice z Pelechen na Pasečnici a začal na Pelechy jezdit autobus. Do té doby se chodilo na autobus do Tlumačova nebo na vlak na Babylon.

Demografické údaje

Soubory cookies umožňují správné a úplné používání webových stránek

Další informace zobrazíte kliknutím na Informace o cookies.