Vesnice Pálovice je začleněna územně pod okres Třebíč a náleží pod kraj Vysočina. Z památek lze uvést kapli sv. Jana Nepomuckého a v katastru obce 4 kříže. Jako příklad lidové architektury je uváděn dům č.p. 3 pana Králíka.

Hledat firmy v obci Pálovice
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Firmy v obci Pálovice
Živé firmy - počet: 4, obec Pálovice

COOP JEDNOTA Pálovice - Pálovice č. 35

OBEC Pálovice - Pálovice č. 35Fotografie u firmy

TRUHLÁŘSTVÍ-PUNČOCHÁŘ - Pálovice č. 7

ZD Menhartice - Pálovice č. 60

Posledně opravené/vložené firmy:zobrazit více

OBEC Pálovice - Pálovice č. 35Fotografie u firmy

ZD Menhartice - Pálovice č. 60

TRUHLÁŘSTVÍ-PUNČOCHÁŘ - Pálovice č. 7

Historie obce Pálovice celá historie

Obec 3 km jihozápadně od Jemnice se poprvé v historických pramenech připomíná roku 1349 pod názvem Paulowicz. V té době vesnici držel bohatý jemnický měšťan a rychtář Mikuláš. Od roku 1457, kdy král Ladislav zapsal zámek a město Jemnici a též ves Pálovice pánům z Lichtenburka, sdílela vesnice většinou osudy jemnického panství.

V roce 1850 byla obec začleněna pod politickou pravomoc Podkrajského úřadu v Dačicích. V roce 1900 se uvádí v Páovicích dvůr velkostatku a lihovar patřící jemnické vrchnosti. Koncem feudálního období žilo v Pálovicích 345 obyvatel v 44 domech. Většina obyvatel byla české národnosti a živila se zemědělstvím. v roce 1951 vzniklo JZD, ale po dvou letech zaniklo. Znovu bylo založeno v r. 1958. V roce 1965 se sloučilo s JZD Panenská a v roce 1976 bylo součástí JZD Menhartice.

OBEC Pálovice

Pálovice č. 35, 67531, Jemnice

Osoby

  • p. Králík Karel, starosta

Kontakty

1 části obce: