Opatovec je obec, která se nachází v okrese Svitavy v Pardubickém kraji, asi 7 km severně od centra Svitav v oblasti Hřebečska, tedy území obývaného do roku 1945 převážně Němci.

Hledat firmy v obci Opatovec
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Živé firmy v obci Opatovec 15 firem

OBEC Opatovec - Opatovec č. 40webFotografie u firmy

Opatovec je obec, která se nachází v okrese Svitavy v Pardubickém kraji, asi 7 km severně od centra Svitav v oblasti Hřebečska, tedy území obývaného do roku 1945 převážně Němci.

RH FABRIC - Opatovec č. 144

AB PILA - Opatovec č. 98

ZŠ A MŠ Opatovec - Opatovec č. 119Fotografie u firmy

MŠ Opatovec - Opatovec č. 40

ZOD OPATOVEC - Opatovec č. 201

ČESKÝ SVAZ VČELAŘŮ, ZÁKLADNÍ ORGANIZACE Opatovec - Opatovec č. 151

COOP Opatovec - Opatovec č. 162

CHOVATELSKÁ STANICE SNUG - Opatovec č. 188

CHADIMA KAREL Ing.-PROJEKTANT - Opatovec č. 132

KEMP OPATOVEC - Opatovec

KRÁLOVÁ KAMILA-KAMA - Opatovec č. 137

SPIRIT POWER s.r.o. - Opatovec č. 144

URBAN OPATOVEC s.r.o. - Opatovec č. 9

SLAVÍČEK VLADISLAV - Opatovec č. 99

Historie obce Opatovec celá historie

Historie

Obce Opatovec

Dějiny poměrně dlouhé obce Opatovec (něm. Überdörfel) jsou neodmyslitelně spojeny s historií Opatova, který je písemně doložen k roku 1347. Obec se rozkládá v nadmořské výšce 438 metrů východně od Opatova a její součást tvoří místní osady Košíře (něm. Körber), Český Lačnov a Starý Valdek. Díky návětrné poloze se Opatovci někdy přezdívá “Malá Sibiř” a obec leží na hlavním evropském rozvodí. Byla to čistě zemědělská obec se zastoupením mlynářského průmyslu a drobných řemesel. Založena byla na panské půdě kolem roku 1697, ale specifikovat přesné datum založení vzhledem k tomu, že obec je tvořena vícero osadami, je velice obtížné. Nejstarší jádro bylo kolonizováno premonstrátským klášterem v Litomyšli. Již od 14. století byla na místě vesnice založena rozsáhlá rybniční soustava využívající bohaté zásoby podzemních vod. Za panství litomyšlských Kostků z Postupic byla tato soustava v 16. století doplněna a rozšířena.

Dominantou obce je pozdně barokní kaple sv. Václava z roku 1850. Druhým kostelem v obci - v osadě Košíře je kostel Narození Panny Marie z roku 1793 s farou se hřbitovem přiznanou 1859. Pojmenováním patří Košíře ke jménům utvořeným od názvu povolání – koš (něm. Korb). Triviální škola zde byla zřízena v roce 1795. Od roku 1865 zde působí dvojtřídní škola a od roku 1875 obecná škola s německým jazykem vyučovacím.

V současnosti zde žije asi 670 obyvatel, když v první polovině 20. století Opatovec čítal asi 1 300 lidí. V Košířích žije necelých 300 obyvatel.

Demografické údaje

Soubory cookies umožňují správné a úplné používání webových stránek

Další informace zobrazíte kliknutím na Informace o cookies.