Hledat firmy v obci Bušanovice
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Živé firmy v obci Bušanovice 3 firmy

OBEC Bušanovice - Bušanovice č. 47web

COOP JEDNOTA Bušanovice - Bušanovice č. 47

KOROWATT s.r.o. - Bušanovice č. 13

Historie obce Bušanovice celá historie

První zpráva o vsi Bušanovice pochází z roku 1314. Byla to jedna z mnoha starých svobodných královských osad. V roce 1490 se uvádí jako součást hlubockého panství, v roce 1552 byla odprodána Vilémovi z Rožmberka. V roce 1592 získali celé zdejší zboží Chřepičtí z Modlíškovic. Roku 1667 prodal Ctibor Václav Chřepický z Modlíškovic celé panství Tvrzice i se vsí Bušanovice Karlu Leopoldu Caretto-Millesimo a bylo tak připojeno k Vlachovu Březí.

V Dolních Nakvasovicích se narodil zedník a stavitel selských barokních štítů Jakub Bursa. Zajímavý pořad o jeho životě a díle můžete díky České televizi vidět zde:

Jihočeský zedník Jakub Bursa

V místní části Želibořice stávala v prostoru původního, dnes rozděleného hospodářského dvora, někdejší tvrz zdejších vladyků. První zmínka o Želibořicích se v písemných pramenech objevuje k roku 1329, kdy je doložen vladyka Bohuslav ze Želibořic (Bohuslaus miles de Zeliboricz). Zikmund ze Želibořic vykonával v polovině 15. století úřad purkrabího na blízkém rožmberském hradě Helfenburku. Tvrz byla po roce 1680 rozebrána při přestavbě dvora a dodnes se z ní dochoval jen pozoruhodný pozdě gotický sedlový portál s reliéfy mužské a ženské hlavy, druhotně použitý jako vstup do staré sýpky (dnes č.p. 1).

Demografické údaje