Hledat firmy v obci Nýdek
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Živé firmy v obci Nýdek 30 firem

ZŠ A MŠ Nýdek - Nýdek č. 293webFotografie u firmy

JR-ÚČETNICTVÍ, s.r.o. - Nýdek č. 590web

POŠTA PARTNER Nýdek - Nýdek č. 251

OBEC Nýdek - Nýdek č. 251

ERLEN s.r.o. - Nýdek č. 8

TOMO SERVIS s.r.o. - Nýdek č. 590

BIELANOVÁ ANNA - Nýdek č. 55

KSPORT - Nýdek č. 201

MABULSTAV s.r.o. - Nýdek č. 602

DOGA MUSIC s.r.o. - Nýdek č. 571

ZÁSILKOVNA Nýdek - Nýdek č. 596

JOB SILEO s.r.o. - Nýdek č. 100

GENERAL SERVIS PACK s.r.o. - Nýdek č. 446

MEDOVÉ LIKÉRY - Nýdek č. 559

KNIHOVNA Nýdek - Nýdek č. 251

BONČEK PAVEL-RIZIKOVÉ KÁCENÍ STROMŮ - Nýdek č. 227

DOMOV PRO SENIORY NÝDEK - Nýdek č. 545

CIEŚLAR JERZY Ing. - Nýdek č. 15

SZTURC STANISLAV - Nýdek č. 151

LAMACZ MIROSLAV - Nýdek č. 529

Historie obce Nýdek celá historie

Název obce byl zřejmě odvozen od jména jejího zakladatele Nidka. Existují písemné prameny o tom, že jeden z jeho potomků Jan Nidek z Nidku daroval svůj majetek bratru Matějovi a jeho synům.

Nejstarší písemná zmínka o obci pochází z roku 1456, ale datum jejího vzniku není přesně známo. Původní a dosud dochovalou stavbou v Nýdku je kostel sv. Mikuláše, který pochází z roku 1576. Kostelík byl vystaven pro evangelíky, ale v době pobělohorské, kdy byla obec rekatolizována, jim byl kostel odebrán. V obci je dosud několik staveb dokládajících původní lidovou architekturu, i když některé z nich již byly upraveny na chaty či chalupy nebo přestavěny na rodinné domky.

Obec je členem mikroregionu Bystřice-Nýdek a dále je členem Sdružení obcí Jablunkovska, ve kterém je sdruženo 15 obcí.

Největší rozvoj obce nastal v první polovině 19. století, kdy také významně vzrostl počet obyvatel. Příčinou byla zvýšená těžba železné rudy, jejíž ložiska zde byla objevena počátkem roku 1770. To byla jedna z příčin vzniku železáren v Ustroni v roku 1772. Rozvoj obce však nejvíce souvisí s železárnami v Třinci, do kterých do dnešní doby dojíždí za prací nejvíce občanů. Z toho vyplývá, že současný převládající způsob obživy je průmysl, následuje soukromé podnikání (obchod a služby), v nepatrném množství zemědělství.

V posledních letech lze sledovat enormní navýšení turistického ruchu. Vzhledem ke své poloze je Nýdek vyhledávanou obcí turistů nejen našich, ale i zahraničních – především polských. K rozvoji turismu rovněž přispělo otevření nové rozhledny na vrcholu bájné hory Čantoryje (pověst o čantoryjských rytířích), která za příznivého počasí zajišťuje výhled od Tater, hluboko do vnitrozemí Polska i naší republiky. Rozvoj turismu se začíná projevovat jako další důležitý zdroj obživy pro občany Nýdku

Demografické údaje