Dominantou malé obce u silnice z Kašperských Hor na Stachy je kostel svatého Martina z druhé poloviny 13. století, připomínaný již k letům 1296-1301, v 17. a 19. století rozšířený a přestavovaný. Sakristie a předsíň byly přistavěny v roce 1866.

Hledat firmy v obci Nicov
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Nabídka práce v okolí 30 km 182 firem

Kůsov 1, Stachy4,07 km

Pohorsko č. 49, Nezdice na Šumavě4,14 km

Dlouhá 92, Kašperské Hory5,24 km

Náměstí 146, Kašperské Hory5,35 km

Náměstí 3, Kašperské Hory5,40 km

Sušická 399, Kašperské Hory5,73 km

Zadov 349, Stachy6,22 km

Zdíkov č. 1806,70 km

Horská Kvilda č. 188,68 km

Nové Hutě č. 539,66 km

Soběšice č. 16610,37 km

Soběšice č. 16310,39 km

Srní č. 2111,05 km

U Sloupů č. 21, Vimperk11,24 km

Dlouhá Ves č. 10711,29 km

Dlouhá Ves č. 28611,53 km

Dlouhá Ves č. 17311,56 km

Dlouhá Ves č. 9811,59 km

Pivovarská 475, Vimperk II, Vimperk13,03 km

Hartmanice č. 2213,22 km

Historie obce Nicov celá historie

Obec pod vrchem Královský kámen (něm. Königstein) 1058 m.n.m. BpV., při silnici č. 145 z Kašperských Hor do Stach. Nicov (něm. Nitzau) leží na hranici Chráněné krajinné oblasti Šumava, 2 km od Národního parku Šumava.

První písemné zmínky o obci Nicov pocházejí z roku 1295. Do roku 1420 patřila klášteru v Ostrově, poté připadla do majetku hradu Kašperk (něm. Karlsburg). Podléhala tedy panovníkovi, českému králi, přímo. Obec panovník spravoval pomocí různých správců, kterým uděloval různé požitky z této funkce plynoucí. Některým sedlákům se zde tak říkalo "králováci" ( pozn.: To byli jen někteří obyvatelé Šumavy a říkalo se jim tak proto, že byli potomky osobně svobodných, často urozených osadníků, kteří získali ve středověku díly tzv. Královského hvozdu - pohraničního lesa, který původně náležel panovníkovi. Říká se jim také svobodníci - jejich rodiny měly výjimečné postavení a byly evidovány královskými úřady - neměli nic společného s klasickými poddanými (ani to nebyli poddaní královského statku nebo hradu) a jejich výlučné postavení trvalo až do roku 1848 ). V roce 1584 ji odkoupilo a získalo město Kašperské Hory s částí panství hradu Kašperka, nýbrž i patronátní práva nad kostely v Nicově a v Kašperských Horách. Jsou jen sporé zprávy o tom, jak město vykonávalo svá vrchnostenská práva v poddanských vsích. Sedlákům "královákům", bylo podle kupní smlouvy bylo zapovězeno zvát se nadále "králováckými", byli městu povinni robotou, bezplatným poskytováním povozů a pracovních sil i odváděním peněžitých dávek a předepsaných naturálií. Zda byli jejich uživateli přímo měšťané či zda peníze za ně utržené šly ve prospěch městského rozpočtu, není nám známo. Vztah mezi městem a okolním venkovem zůstal v podstatě zachován až do zrušení roboty v rakouské monarchii roku 1848. Poté se vsi staly na městu nezávislé a nižší stupně správy se ocitly v rukou samotného selského stavu na východě šlo o obec Nicov s osadami Nicov, Řetenice (Jettenitz), Milov (Millau), Studenec (Brunn) a Popelná (Reckerberg).

Na přelomu dubna a května 1945 americké jednotky překročily průsmyky v jižní části Českého Lesa a Šumavy. V prostoru Hartmanic a Kunžvartu (dnešního Strážného), dále Zátoně a Horní Vltavice se jednotky 3. americké armády střetly se zbytky jednotek SS a dále 7. a 11. elitní obrněné divize Werhmachtu. Na osvobození prostoru tohoto území se nejvíce podílelo uskupení ,,A" - XII. sboru 3. armády (g.m. Brown) zvané Red Diamond, skládající se zvláště z 4. obrněná divize (gen. Hoge), a 5., 26. a 90. pěší divize (gen. Earnest). Pravděpodobně ze 6. na 7. května 1945 byl Nicov a okolní obce osvobozen při postupu vojsk ve směru Stachy - Kašperské Hory. V tomto prostoru působila asi s největší pravděpodobností 42. jízdní průzkumná squadrona americké 3. armády.

Další změny nadešly až roku 1946 v souvislosti s odsunem německy mluvících obyvatel z celé ČR na základě tzv. "Benešových dekretů". Ne všechny domy, které museli vyhnanci opustit, dokázali obsadit a udržet obyvatelé české, slovenské či jiné národnosti. Počet lidí v obci i okolí citelně poklesl. Další pokles počtu obyvatel nastal při tzv. kolektivizaci z důvodu, že lidé odcházeli do vnitrozemí za lépe placenou prací a větším rozsahem pracovních příležitostí (zde např. zánik osídlení obce Mílov). Do roku 1949 patřila obec Nicov k okresu Sušice. Po změnách ve správním členění se obec Nicov po roce 1949 připadla ke Stachům a tedy k okresu Vimperk, po té okresu Prachatice a nyní Jihočeskému kraji. Dnes je obec Nicov součástí území ORP Vimperk. Asi nejvýznamnější památkou obce Nicov je kostel svatého Martina, který byl založen jako pozdně románský v první čtvrtině 13. století. Původní stavba z 2. poloviny 13. století byla později přestavena v barokním slohu. Proti kostelu naleznete barokní faru s mansardovou střechou. Farní kostel znám ve 14.stol. Od r.1584 patřil jako filiální k faře v Kašperských Horách. Od r.1785 je v obci lokálie, od roku 1857 samostatná fara. Nad Nicovem se vypíná vrch Královský kámen. Na vrcholku naleznete četné skalní útvary s mrazovými sruby. Obec leží v nadmořské výšce 894 m.n.m. BpV.. Jádro obce soustředěno kolem bývalé návsi, dnes vinou demolic několika statků částečně ztratila svůj charakter s kostelem sv. Martina, farou, pomníkem padlým v 1. světové válce a bývalou německou školou. Další zástavba rozptýlena severněji. Severozápadně od kostela kaplička. Ve východní části obce při silnici do Stach bývalá česká menšinová škola, dnes obecní úřad. Několik zachovaných roubených usedlostí. V obci i okolí velké množství křížků z okolí vsi, ze silnice a z cesty do Řetenic, od kohoutího kříže apod.. Nádherné výhledy do údolí Zlatého potoka a říčky Losenice s vrcholy Můstkem a Pancířem na obzoru.

Demografické údaje

Soubory cookies umožňují správné a úplné používání webových stránek

Další informace zobrazíte kliknutím na Informace o cookies.