Nečtiny leží přibližně 37 km od Plzně. Obec se rozprostírá v severním cípu okresu Plzeň-sever, uprostřed malebné krajiny plné lesnatých kopců, kterou oživují údolí Starého potoka a jeho přítoků.

Hledat firmy v obci Nečtiny
Můžete zadat název firmy, IČ, nebo popis činnosti. Zkuste například restaurace
přidat firmu
Živé firmy v obci Nečtiny 14 firem

OBEC Nečtiny - Nečtiny č. 82webFotografie u firmy

Nečtiny leží přibližně 37 km od Plzně. Obec se rozprostírá v severním cípu okresu Plzeň-sever, uprostřed malebné krajiny plné lesnatých kopců, kterou oživují údolí Starého potoka a jeho přítoků.

ZŠ A MŠ Nečtiny - Nečtiny č. 39webFotografie u firmy

ČESKÁ POŠTA Nečtiny - Nečtiny č. 188

STŘEDISKO VOLNÉHO ČASU RADOVÁNEK - Nečtiny č. 39

STOKLASA MARCEL-KAMENICTVÍ - Nečtiny č. 35

COOP JEDNOTA Nečtiny - Nečtiny č. 209

BAYEROVÁ ZDEŇKA - Nečtiny č. 231

PENZION U KAPRŮ - Nečtiny č. 154

TOMÁNEK JIŘÍ - Březín č. 69, Nečtiny

NEČTINSKÁ ZEMĚDĚLSKÁ a.s. - Nečtiny č. 216

STEHLÍK VÁCLAV MUDr. - Nečtiny č. 82

STOKLASA MARTIN-KAMENICTVÍ - Nečtiny č. 155

MARIUS PEDERSEN a.s. - Nečtiny č. 216

CHLUP JAROSLAV - Nečtiny č. 85

Historie obce Nečtiny celá historie

Nejstarší písemná zmínka o samotných Nečtinech pochází z r. 1169, když Vladislav II. daroval Johanitům Manětín "až k hranici nečtinské". Ves vlastnili pánové z Nečtin, kteří ji později na konci 13. století, prodávají čekému králi Václavovi IV.

Tato původně česká obec má bohatou a pestrou minulost, neboť ležela na staré královské spojnici mezi Prahou a Norimberkem, v blízkosti hradu Preitensteina plnícího ve své době pravděpodobně roli jednoho z vojenských strategických bodů chránících cestu. Pozůstatky tohoto hradu, založeného r. 1330 Oldřichem Pluhem, jsou nejúplnějším a nejdochovanějším z původního systému tří hradů, svědkem významného období obce.

Nečtiny, tehdy již královský majetek, jsou postupně zastavovány různým šlechtickým rodům, z nichž nejznámnější jsou Gryspekové z Gryspachu, dále Kokořovci ovládající panství od r. 1637. Poslední držitel panství se stává v roce 1838 belgicko-francouzsko-rakouský rod Mensdorf-Pouilly, který zde hospodařil až do roku 1945.

Za dlouhé období vlády šlechtických rodů se zachovala řada památek, z nichž mezi nejvýznamnější patří novogotický zámek, rodinná hrobka sv. Terezie rodu Mensdorf-Poilly, filiální kostel sv. Anny stojící vedle chudinského špitálu. Dominantou okolí je barokní kostel sv. Jakuba Většího stojící nad Nečtinami. Za zmínku stojí i nečtinská renesanční radnice - památka na bývalou měšťanskou slávu či některé stavby s cennými prvky venkovské architekury v Nečtinech či Březíně. Zde se dochoval i kostel sv. Bartoloměje.

Dnešní Nečtinsko je perspektivní málo dotčené území s velkým přírodním potenciálem a kulturní krajinou. Od roku 1990 formuluje svou novou podobu a pozici pro plnohodnotný život obyvatelstva. V roce 1992 byla na základě vypracovné urbanistické studie schválen Program obnovy, který byl formulován na základě zjištěných faktů, věcných připomínek a finančních možnostech obce.

V roce 2002 byla provedena aktualizace Programu obnovy obce Nečtiny, dokumentu, který na jedné straně prezentuje a hodnotí desetiletý vývoj obnovy a na straně druhé vymezuje další směr s cílem zapojit do obnovného procesu co nejširší spektrum obyvatelstva.

Demografické údaje

Soubory cookies umožňují správné a úplné používání webových stránek

Další informace zobrazíte kliknutím na Informace o cookies.